За вредата от синята светлина, която излъчват екраните на устройствата, се говори от години. Факт е, че неин основен източник е слънцето, но с нарастващото използване на смартфони и компютри, ни се налага да се излагаме на изкуствена синя светлина и през деня, и през вечерта.

Времето пред компютъра, синята светлина и как уврежда кожата ни

Синята светлина - враг на красивата кожа

Остаряваме бавно, но сигурно пред монитора

Негативното ѝ влияние идва заради това, че потиска мелатонина - хормон, който произвеждаме естествено и който ни помага да се отпуснем преди сън. Оттук идва и предупреждението, което всеки е чувал: не е препоръчително да прекарваме време пред електронни устройства преди да си легнем.

Оказва се обаче, че количеството синя светлина, което екраните излъчват, е сравнително малко. Появяват се и нови доказателства, че твърденията за отрицателното им въздействие върху съня ни са преувеличени.

В скорошен преглед на 11 проучвания от цял свят, публикуван в списание Sleep Medicine Reviews и цитиран в Times, изследователите не са открили доказателства, че светлината от екрана до час преди лягане прави заспиването по-трудно.

Снимка 672685

Източник: iStock

Засега най-цитираното проучване, което посочва, че устройствата влияят на съня ни, е това от 2014 г. на учени от Харвард. В него пише, че участниците в изследването е трябвало да прекарат четири часа преди лягане пред екрана на таблет, и то при максимална яркост на екрана.

Колкото и ярък да е екранът обаче, той все пак е относително слаб в сравнение със слънцето. Дори LED крушките са много по-ярки от екраните.

Въпреки това някои хора настояват, че екраните представляват по-голям риск, защото се взираме директно в тях с часове. От друга страна, съвременните устройства имат адаптивна яркост и повечето от нас не я настройват на максимум.

Предвид всичко казано дотук, синята светлина от екраните може и да не оказва значително негативно влияние върху съня ни, но това не означава, че е добра идея да заспиваме пред електронни устройства. Прекараното време с тях преди лягане също може да влоши съня ни, но по-скоро заради самото съдържание, което гледаме. Така например четенето на имейли с посочени предстоящи крайни срокове може да предизвика безпокойство и следователно да ни е по-трудно да заспим. Социалните мрежи също не са по-добра алтернатива и могат да доведат до отрицателни ефекти, тъй като те лесно ни увличат да прекарваме часове в тях.

Снимка 672691

Източник: iStock

Друг проблем с начина, по който използваме електронните устройства, е, че се взираме по-съсредоточено, мигаме по-рядко, а това може да причини изсъхване на очите. За всеки, който работи пред компютър, е полезно правилото "20-20-20". Според него на всеки 20 минути е добре да се вглеждаме в обект на разстояние поне 20 фута (шест метра) за поне 20 секунди.

За да си осигурим здрав сън, експертите препоръчват да се придържаме към постоянен режим. Това означава да се събуждаме по едно и също време всеки ден, да не си лягаме преди да ни се доспи и съответно да не ставаме преди да сме се разсънили.

Смартфоните, тъмният режим и как влияе той на съня ни

Вреден ли е тъмният режим за съня ни

Учените не виждат предимства

Както при повечето неща в живота, балансът е ключов. Изводът е, че е добре да избягваме ярката светлина преди лягане, но синята светлина, излъчвана от екран с по-нисък контраст, не би трябвало да ни тревожи. Въпреки това, да си дадем почивка от електронните устройства вечер е добра идея и е най-вече препоръчително за децата, пише Wired.