Една от големите новости в технологичните среди през 2019 г. бе въвеждането на тъмен режим в новите операционни системи и приложения.
На пръв поглед екранът действително става по-тъмен и с по-меки оттенъци, като идеята е, че ползването му преди лягане не влияе негативно на здравето на съня, както нормалната подсветка.
Наскоро екип от учени от университета в Манчестър, Англия, е провел детайлно изследване на реакциите на клетките в очите в опит да установи дали наистина тъмният режим е по-здравословен избор.
Източник: Apple
В основната на тъмния режим е елиминирането на синята светлина, която се счита за дневна такава.
При отсъствието й цветовете на екрана се формират чрез сливане на зелените и червените диоди, което води до по-жълтеникав цвят на изображенията.
При опити с мишки обаче учените от Манчестър са установили, че жълтите нюанси стимулират конусите (чувствителните към цветове клетки в окото) повече, отколкото сините.
Източник: iStock
Тяхното заключение е, че, независимо от подсветката, ползването на смартфон преди лягане е лошо за качеството на съня не заради светлината, а заради самия телефон.
Комбинирана със светлия екран, информацията, с която бомбардираме съзнанието си точно преди лягане, е в основата на това да не се наспиваме добре и да се будим изморени.