За добро или за зло, голяма част от съвременния начин на живот е обвързан с технологиите. Без тях вече не можем да правим почти нищо, а в повечето случаи и работните ни задължения изискват да прекарваме часове наред всеки ден пред компютъра или телефона. А от това страда както стойката ни, така и зрението ни на първо място.

Какво издава зрението ни за риска от деменция

Какво издава зрението ни за риска от деменция

Според ново проучване

Знаем колко е важно да ходим на редовни профилактични прегледи при офталмолог, както и да ползваме овлажняващи капки. Но често улисани в работа забравяме и за един друг много важен момент - да си даваме почивка достатъчно често.

Така все повече хора се оплакват от т.нар. дигитално очно напрежение, което се предизвиква именно от негативното влияние на електронните устройства върху очите ни. То може да се изразява в сухота, сълзене, сърбеж, усещане за парене в очите или замъглено зрение.

Снимка 710222

Източник: iStock

Всички те се предизвикват най-вече от това, че забравяме да мигаме достатъчно често, когато се взираме в екрана - и това е съвсем нормално, но не и полезно.

20-20-20

А има едно просто и лесно правило, с което лесно може да си спестим неприятното усещане за дискомфорт с очите, както и дългосрочните увреждания, които могат да настъпят.

На всеки 20 минути зрението ни се нуждае от кратка почивка, само 20 секунди, в които са гледаме обект, който се намира на 20 фута (около 6 метра) от нас. По този начин сменяме рязко фокуса си от близо надалече и позволяваме на мускулите на очите да се отпуснат поне за малко, защото не трябва да са фокусирани върху нещо, което е точно пред тях.

Снимка 710220

Източник: iStock

Какво друго има значение

Разбира се, редовните почивки са от съществено значение, но има и други фактори, които оказват значително влияние върху ефекта от продължителната работа с електронни устройства. Не бива да подценяваме нито осветеността, нито влажността в помещението като и двете трябва да бъдат в полезните стойности, обяснява Science Alert.

Пигментен ретинит, слепота и как едно канадско семейство реши да покаже света на децата си преди да загубят зрението си

Семейството, което реши да покаже света на децата си преди да ослепеят

Една истинска и вдъхновяваща история

Препоръчително е да използваме насочващи лампи, с които светлината да не попада директно в очите ни. Също така стойката е много важна не само за да нямаме болки в кръста, но и за да не увредим зрението си. Екранът винаги трябва да е на нивото на очите ни, а шрифтовете е добре да са увеличени, за да избегнем излишното взиране в екрана.