Редовно слушаме как още по-редовно трябва да се грижим за здравето ни - както за физическото, така и психичното. И докато първото винаги е на преден план с цел превенция на различни заболявания, в последните години все повече се говори и за това как се чувстваме и какво да правим, за да се чувстваме по-добре. Защото емоциите и мислите ни също имат пряко влияние върху здравословното ни състояние.

Хроничният стрес ни разболява - ежедневните навици, с които да спрем това

Хроничният стрес ни разболява - ежедневните навици, с които да спрем това

Необходимото противодействие

Докато някои до последно отричат, че имат проблем, а други без притеснение търсят помощ от психолози, психотерапевти и психиатри, добре е да не забравяме, че промяната винаги започва първо от нас - от мотивацията ни за промяна и от малките промени, които правим в ежедневието си, за да бъде то по-спокойно и приятно.

В забързаните и натоварени дни вероятно рядко ни остава време да отидем на йога или да направим медитация сутрин преди ставане или вечер преди лягане. И, оказва се, не е задължително да отделяме дълго време, защото дори само 20 секунди могат да окажат осезаем положителен ефект върху психичното ни здраве, ако знаем как да ги оползотворим.

Снимка 684089

Източник: iStock

Ново изследване на немски учени доказва, че 20-секундна сесия от "състрадателно докосване" на ден значително намалява стреса, подобрява психическото благополучие, както и нагласата към самите нас. Доказано понижава и нивата на кортизол при хората, подложени непосредствено преди това на някаква стресова задача.

Положителният ефект се наблюдава значително повече при хората, които го практикуват ежедневно, отколкото при тези, които го правят от време на време. Само след един месец участниците в експеримента споделят, че имат по-високо самочувствие, по-малко стрес и се чувстват по-добре психически.

И ако сме постоянни, ползите в дългосрочен план могат да се сравнят с тези от терапия при психоаналитик - но без ангажиментите и финансите, които изисква тя. Освен, разбира се, ако не страдаме от установено психично заболяване, което изисква своето лечение и проследяване, пояснява CNN.

Снимка 684090

Източник: iStock

"В това общество, лишено от допир, можем да предложим на себе си същата доброта и състрадание, които толкова свободно даваме на другите", обясняват учените. A ето и какво точно трябва да направим.

1. Визуализираме си мислено, със затворени очи, ситуация или случка, която ни е накарала да се почувстваме зле, потъпкала е самочувствието ни или искаме да се върне отново, за д реагираме по различен начин. След това се оставяме тялото ни да реагира, а ние да забележим промените, които настъпват в него.

2. Именно от въпросните промени зависи и къде точно ще поставим ръцете си. Някои например слагат едната си ръка на сърцето, ако започват да усещат ускорен пулс, а другата на корема, който също винаги страда от стреса и силните емоции.

Снимка 684074

Източник: iStock

3. Можем да докосваме и всяка друга част от тялото си, за която усещаме, че имаме нужда. Важни са усещането и топлината на докосването. Можем и буквално да се прегърнем с две ръце и да останем така за 20 секунди, ако усещаме, че имаме нужда от повече близост и физически контакт, но няма кой да ни ги даде в момента.

4. След като сме поставили ръцете си така, както ни е най-удобно и приятно, си задаваме въпроса как можем да си бъдем най-добри приятели и се фокусираме върху прошката и приемането на несъвършенствата. След изтичане на 20-те секунди, в които сме били по-близки със себе си от всякога, отваряме очи и поглеждаме на живота си с от друг ъгъл.

Недоспиването, физическото и психично здраве и до какво могат да доведат няколко безсънни нощи

До какво водят три безсънни нощи

Уж е безобидно, а всъщност никак не е

Това упражнение може да прилагаме колкото пъти на ден усетим, че имаме нужда. Важно е обаче да го правим поен веднъж дневно, за да успеем да го затвърдим като свой навик, ритуал, с който се грижим за психичното си здраве, точно както мием зъбите си всеки ден.