Във всяко десетилетие от живота си човек се чувства по-различно от предходното. 20-те години обикновено са пикът на енергията и силите ни, докато през 30-те вече усещаме нуждата от достатъчно и качествен сън, както и повече спокойствие и почивка.
От момента, в който се родим, телата и хранителните ни нужди започват да се променят с времето. Заради това е и нормално да се нуждаем съответно от повече и от по-малко определени храни, когато годините ни напредват. Според диетолозите някои храни могат да се отразят благоприятно на нивата ни на енергия, особено с напредването на възрастта.А и освен това начинът ни на хранене е също ключов фактор в превенцията на различни болести.
Здравните експерти твърдят, че заболяванията, било то сърдечни, рак, диабет, затлъстяване или деменция, може да се коренят във възпаление в организма ни. А това как то се отразява на тялото ни, се засилва с напредването на възрастта и създава предпоставка за развитието на заболявания.
Затова и противовъзпалителната диета се счита за най-подходяща, ако искаме да поддържаме добро физическо и психическо здраве през годините напред. Когато говорим за конкретни храни, които е препоръчително да ядем повече с напредването на възрастта, диетолозите споменават най-напред сьомгата, тъй като тя е висококачествен мастен протеин. За да увеличат приема си на омега-3, който е полезен за мозъка и действа противовъзпалително, е най-добре възрастните хора да консумират мазни риби поне два пъти седмично.
Източник: iStock
Протеините са особено необходими, за да поддържаме мускулите и цялостната си сила. Съвсем естествено е с напредването на възрастта да губим мускули, най-вече ако ги оставим да залиняват. От здравословните мазнини обаче се нуждаят и мозъчните клетки, за да функционират добре. А когато не си ги набавяме, можем да отключим и физически, и когнитивни заболявания.
Според диетолозите други източници на висококачествен протеин са също и птичето месо, яйца и тофу. Те не бива да липсват от диетата на хора на 65 и повече години. Проучвания показват, че оптималният прием на протеини при по-възрастни хора е 1-1.2 грама (на килограм телесно тегло), което е повече в сравнение с препоръчителните 0.8 грама на ден за възрастни.
Източник: iStock
Освен протеините и здравословните мазнини, други храни, които е добре да консумираме повече с напредване на възрастта, са листните зеленчуци, като кейл и спанак. Те имат високо съдържание на лутеин, зеаксантин и други антиоксиданти и са чудесен източник на витамини от група В, като фолиева киселина, ниацин, рибофлавин и витамин В6 - всички от тях важни за добрата мозъчна функция.
Колкото до плодовете, здравните експерти препоръчват нар. Той е богат източник на антиоксиданти и съдържа група съединения, наречени елагитанини. Последните имат функцията да се трансформират в уролитин А, който може да компенсира някои от ефектите на стареенето, включително отслабването на мускулите. Нарът също така е и богат източник на фибри, а консумацията му ни помага и да регулираме кръвната захар, предпазва от рак на дебелото черво и допринася за чувството на ситост.
Източник: iStock
Разбира се, трябва да уточним също, че на мъжете и жените са нужни различни хранителни вещества във всеки етап от живота им, включително с напредването на годините. Мъжете обикновено се нуждаят от повече протеини и калории като цяло, а цинкът е особено важен за тях, тъй като подпомага здравето на простатата и имунната функция.
При жените пък калцият и витамин D са ключови за здравето на костите, особено след менопаузата, когато рискът от остеопороза се увеличава. Необходимостта от желязо намаляват след менопаузата, но остава важна за енергийните нива. Фолатът е от съществено значение за когнитивното и сърдечно-съдовото здраве на жените. Наред с това, фитоестрогените, които се съдържат в соевите продукти, могат да помогнат за облекчаването на симптомите при менопаузата, пише Huff Post.