Ако се е случвало внезапно да забележим повече бръчки по лицето си, по-чести болки в тялото или обща неразположеност и ни е минавало през ума, че сме остарели сякаш за една нощ, се оказва, че за това си има научно обяснение. Изследвания показват, че противно на схващането, стареенето всъщност не е плавен процес, а се случва осезаемо в два повратни периода от живота ни.

Важната промяна в храненето, с която да намалим биологичната си възраст

Важната промяна в храненето, с която да намалим биологичната си възраст

Колко малко всъщност е нужно

Проучването, в рамките на което са били проследени хиляди различни молекули на хора между 25 и 75 години, открива два възрастови периода, в които се наблюдават най-големи промени - на 44-годишна възраст и след това на 60-годишна възраст.

Това наблюдение би могло да обясни също така, защо в определени възрасти има и пикове при отключването на някои здравословни проблеми, сред които със мускулно-скелетната система и сърдечно-съдови заболявания.

"Ние не просто се променяме постепенно с времето. Случват се някои наистина драстични промени. Оказва се, че средата на 40-те е време на драстична промяна, както и началото на 60-те - и това е вярно, без значение какъв клас молекули разглеждате", допълва проф. Майкъл Снайдер - старши автор на изследването.

Снимка 678913

Източник: iStock

Проучването включва 108 души, от които на всеки няколко месеца в продължение на между една и почти седем години се вземат кръвни и фекални проби, както и такива от носа, устата и кожата. Така учените са оценили 135 000 различни молекули (РНК, протеини и метаболити) и микроби (бактерии, вируси и гъбички, живеещи в червата и върху кожата на участниците).

Повечето молекули и микроби не са се променили постепенно, с времето. Но когато учените са потърсили клъстери от молекули с най-големи изменения, са открили, че те най-често се случват, когато хората са в средата на 40-те и началото на 60-те си години.

Снимка 678914

Източник: iStock

Пикът на стареене в средата на 40-те години е неочакван за изследователите и заради това те първо са предположили, че е резултат от перименопаузални промени при жените. Данните обаче разкриват, че промени се случват и при мъжете в средата на 40-те.

Тази първа вълна от промени и при двата пола включва молекули, свързани със сърдечно-съдови заболявания и способността за метаболизиране на кофеин, алкохол и липиди. Втората вълна от промени пък включва молекули, участващи в имунната регулация, въглехидратния метаболизъм и бъбречната функция.

Снимка 678915

Източник: iStock

Колкото до молекулите, свързани със стареенето на кожата и мускулите, те се променят и в двата пикови периода - средата на 40-те и началото на 60-те.

Новите наблюдения на учените потвърждават и предишни доказателства, че рискът от много заболявания, свързани с възрастта, не се увеличава постепенно. Рискът от Алцхаймер и сърдечно-съдови заболявания например показва рязък скок след 60-ата година, пише The Guardian.

Как да забавим стареенето и да удължим живота си

Как да забавим стареенето и да удължим живота си

Факторите, които са от значение

Възможно е също така някои от промените да са свързани и с начина на живот или поведенчески фактори. Например, промяната в усвояването на алкохола може да е резултат от повишена консумацията при хора в средата на 40-те години, които за мнозина могат да бъдат стресиращ период от живота. В заключение д-р Снайдер обаче настоява, че "трябва да се опитаме да коригираме начина си на живот, докато сме все още здрави".