Слънчеви очила вече можем да купим навсякъде - от супермаркета и бензиностанцията до сергия на улицата или продавач в Instagram. И макар повечето да разполагат с известна защита срещу вредните лъчи, бихме предпочели да се сдобием с нови от оптика.

Слънчевите очила, грижите, които е добре да полагаме за тях и нещата, които никога не трябва да правим с любимия аксесоар

Защо да полагаме специални грижи за слънчевите очила

И да се радваме по-дълго на любимия аксесоар

Колко защитават

Според европейските разпоредби слънчевите очила са "лични защитни средства" и като такива са разпределени в няколко категории. Категория 0 пропуска от 80% до 100% от лъчите, докато категория 4 - едва 3%. Най-масова е категория 3.

Снимка 676270

Източник: iStock

Млади завинаги е дигитален проект на lifestyle.bg с информация за всеки, който е готов да отключи личния си потенциал да живее по-дълго, по-добре и по-щастливо.

Какво значение има цвета на стъклата

Цветът на стъклата не влияе на защитата от вредните лъчи. Затова пък променя контраста и това колко ярко виждаме през тях. Сивите стъкла филтрират всички спектри на светлината, докато кафявите и оранжевите ни карат да виждаме всичко "по-слънчево".

Трябват ли ни стъкла с поляризация

Поляризираните лещи блокират светлината, която достига до окото под определен ъгъл, след като е била отразена в пътя или във водна повърхност. По този начин намаляват отблясъците и са подходящи за шофиране или прекарване на време около вода. Не са подходящи за гледане на екрани, както и за някои зимни спортове - като премахват отблясъците, те правят много лесно пропускането на заледени участъци на трасето.

Снимка 676268

Източник: iStock

Други особености на слънчевите очила

Такива с преливащи стъкла обикновено имат по-затъмнена горна част и по-светла долна. В първата защитата е около 85%, докато във втората - около 10%. Затова са подходящи за по-облачно време. Огледалните стъкла пък са ефектни, но покритието им много лесно се надрасква, пишат The Conversation.