Едва ли има част от тялото, за която да има толкова единодушно мнение как трябва да изглежда - коремът може да бъде единствено плосък. Всякакво отклонение от тази обществено приета норма обикновено причинява душевни страдания на собственика му.
Оказва се обаче, че мазнинките в коремната област могат и да не са толкова вредни. "Телесната мазнина често е недоразбрана. Онази, която се намира под кожата, е реално мястото, където съхраняваме енергия", казва проф. Джефри Хоровиц от Университета на Мичиган.
В ново изследване на екипа му, публикувано в Nature Metabolism, той доказва, че хора с наднормено тегло, които редовно спортуват, имат "по-полезни" мастни запаси в областта на корема от онези, които не спортуват.
Източник: iStock
Това пък показва, че мастните клетки при хора с еднакъв процент мазнини в тялото, се "държат" различно в зависимост от физическото им натоварване. Учените са измервали кръвоснабдяването, възпалителните процеси и твърдостта на мастната тъкан в редовно трениращи и заседнало живеещи хора.
Редовно трениращите имат по-мека мастна тъкан, което позволява на мастните клетки под кожата да се разширяват, за да съхраняват мазнини, които са един от основните източници на енергия в тялото.
Източник: iStock
"Разширяващи се мастни клетки" може да звучи като нещо лошо, но всъщност е по-добро за здравето, отколкото негъвкава мастна тъкан. Ако човек натрупа мазнини и тялото не може да ги съхранява в подкожни мастни клетки, те отиват в по-опасен вид мастна тъкан, наречена висцерална мазнина.
Това е мазнината във вътрешността на коремната кухина, която заобикаля всички органи там. А учените отдавна са доказали, че този вид мазнина е свързана с влошено здраве и повишен риск от сърдечни заболявания и диабет, пише NBC.