Ако сме си обещали през новата година да се храним по-здравословно, то вероятно все още сме в чуденка как точно да го постигнем. След празниците и големите трапези със сигурност имаме нужда от детокс на организма, но за да бъде една промяна ефективна, тя трябва да се превърне в част от живота ни. Затова трябва и да не е много ограничаваща, и да ни дава всичко, от което се нуждаем.
Без особена изненада, средиземноморската диета за поредна, осма година, е определена за най-здравословния начин на хранене спрямо ежегодния US News & World Report. Тя печели рейтинг 4.8 от максимален 5 и е препоръката на голям брой лекари и диетолози.
Средиземноморската диета не е свързана толкова с желанието за сваляне на килограми, колкото с идеята за дълголетие, която става все по-актуална напоследък. И не просто да живеем повече, а и да живеем по-качествено.
Източник: iStock
Тайната за постигането на тази цел е добре известна на италианци, гърци и турци, които следват основните правила на това хранене - най-добрият избор по 12 от общо 21 критерия. Именно спрямо тях се хранят и хората от т.нар. Сини зони по света с голяма концентрация на столетници.
Голямото предимство на средиземноморската диета е, че ни дава всичко, от което тялото ни наистина се нуждае - пълнозърнести храни, полезни мазнини, много плодове и зеленчуци, пилешко, риба и бобови култури. А още по-хубавото е, че храната е не само полезна, но и наистина вкусна. И като бонус към нея винаги върви и чаша вино - какво по-хубаво от това.
На второ място сред най-здравословните диети се нарежда DASH или иначе казано - диетичен подход за контрол на хипертонията. Тъй като това е все по-наболял здравословен проблем, който може да е животозастрашаващ, все повече хора избират да се справят с него чрез храната. Това става чрез повече пълнозърнести храни и растителни протеини, както и по-малко наситени мазнини, сол, захар и алкохол, без да изключваме напълно конкретни групи.
Източник: iStock
Третото място е за флекситарианската диета, в която храненето е предимно на растителна основа, като може да го разнообразим с бяло месо, нискомаслени млечни продукти и яйца в малки количества. Фокусът е върху плодовете, зеленчуците, зърнените и бобови храни.
На четвърто място е MIND диетата, създадена специално от учени от Харвард за всички, които искат да се грижат за здравето на мозъка си и да го поддържат максимално млад с напредване на възрастта. Тя съчетава елементи от средиземноморската и DASH диетата, а акцентът е върху големите количества горски плодове, ядки и пълнозърнести храни. Изключени от менюто са пърженото, червеното месо и сладкото, пише Business Insider.
Според лекарите и диетолози, съставили класацията, трябва да избягваме диетите, които имат за цел да отслабнем бързо и рязко и са прекалено рестриктивни. Те може и да са ефективни в постигането на временен резултат, но в дългосрочен план не биха били добра идея за поддържане на здравословен начин на живот. А често могат и да ни навредят, вместо да помогнат.