Сънят оказва огромно влияние върху начина, по който се чувстваме през деня. Но и обратното е вярно - това, което правим (и не правим) през деня, има пряк ефект върху начина, по който си почиваме през нощта.

Как лекарства за сън могат да навредят на мозъка

Как лекарства за сън могат да навредят на мозъка

Какво точно се случва в главата ни, докато спим дълбоко

Чували сме много съвети за това колко е важно да си лягаме по едно и също време, да спим в хладна и добре затъмнена стая, както и да не използваме телефона и други екранни устройства поне час преди сън. Но, оказва се, неговото качество и количество зависи и от други ежедневни дейности още от сутринта.

Ето и кои са петте начина да повишим нивата си на енергия и да повлияем положително на нощната почивка, дори без да правим особени промени във вечерната си рутина.

Хранене

Без съмнение то е важно за всички аспекти на здравето, в това число и за качеството на съня. На базата на резултатите от няколко мащабни изследвания учените установяват, че хората, които ядат повече плодове и зеленчуци, спят по-добре. А точно обратното може да се каже за тези, които често консумират бързи храни и газирани напитки. И тук отново като най-подходяща за подкрепа на добрия сън се изтъква Средиземноморската диета.

Оказва се също така, че в общия случай тези, които спят пет и по-малко часа на денонощие, не успяват да си набавят необходимите количества желязо, цинк, селен, фосфор, магнезий и витамин С с храната, а това със сигурност оказва негативен ефект, въпреки че той не е категорично доказан.

Снимка 699406

Източник: iStock

Въпреки това не едно и две изследвания през години показват, че с увеличаване на количеството консумирани плодове и зеленчуци се забелязва подобрение в качеството и продължителността на съня. При децата и подрастващите това е установено конкретно за зеленолистните зеленчуци, които очевидно трябва да присъства по-често в менюто им.

Закуска

Нея обсъждаме отделно, защото май се оказва най-спорното ядене. Според изследвания, дали ще закусваме, или не, няма особено значение за желанието ни за отслабване и за килограмите. Но пък може да има осезаем ефект върху съня.

Затова препоръката на учените е да не пропускаме първото хранене за деня. С него ще имаме значително повече енергия през целия ден и ще избегнем неприятната умора в следобедните часове. А след това ще може да се насладим на качествена почивка през нощта, пише BBC.

Желязо

То е елемент със съществено значение за нашето здраве, а недостатъчните му количества стават причина за развитие на желязодефицитна анемия. Тя се среща най-вече при бременни, жени в детеродна възраст, както и при деца и подрастващи. А едни от основните й симптоми са честа умора и липса на енергия, както и проблеми със съня.

Ако те са на лице при нас, е добре да изследваме нивата си на хемоглобин и феритин. И дори да не страдаме от дефицит, пак е препоръчително да включваме редовно в менюто си богати на желязо храни като месо, риба, яйца, бобови и зеленолистни зеленчуци.

Снимка 699407

Източник: iStock

Тренировка

Още един важен фактор за качеството на съня, който не бива да подценяваме в ежедневието, дори и да нямаме много време за спортуване. Защото то дори не ни е необходимо - и с малко се постига голям ефект. 

Според различни изследвания и мета анализи на данни, дори да не сме редовни с тренировките, отново ще забележим по-лесно заспиване и по-продължителен сън. Ако нямаме проблеми със съня, може и да не усетим голяма разлика, но ако те са на лице, то тогава със сигурност ще ни направи впечатление.

Не е нужно да спортуваме интензивно, нито всеки ден. Дори, според някои изследвания, е по-добре да бъде два или три пъти седмично, вместо ежедневно. Но ако държим на редовната физическа активност, 10 минути дневно с умерена интензивност са ни напълно достатъчни. Важно е да бъдат до два часа преди времето ни за сън.

Вредни навици

Определено не сме по крайностите, но е факт, че прекаляването с цигари и алкохол не биха довели до нищо добро. В това число и до качествен сън. Редовната консумация на алкохолни напитки оказва влияние на нощната почивка и увеличава риска от безсъние.

Възрастта, на която трябва да спрем да пием бира (и друг алкохол)

Възрастта, на която трябва да спрем да пием бира (и друг алкохол)

Има си основателна причина

И дори на пръв поглед да ни се струва, че едно-две питиета ни карат да се отпуснем и да заспим по-бързо, всъщност вредата идва след няколко часа и се изразява в нарушения на най-важната фаза на дълбок сън. Затова е по-добре да не разчитаме точно на този начин за релакс.