Въпреки че може да правим упражнения за запазване на когнитивните функции в добро състояние, с напредването на възрастта често изпитваме загуба на способността да се фокусираме и концентрираме, поради промени в мозъка. При жените менопаузата може да влоши този когнитивен спад, поради драстичното намаляване в нивата на естроген, което засяга ключови зони на мозъка, като хипокампуса.
Този хормонален спад, добавен към други симптоми на менопаузата, като горещи вълни и безсъние, често е причина за затруднена концентрация и проблеми с паметта.
За щастие, скорошни изследвания, като това, проведено от Харвард и други, подкрепени от този престижен университет, идентифицират специфични хранителни вещества, като холин, които могат да помогнат за смекчаване на тези ефекти и поддържане на здравословна когнитивна функция, дори ако сме на 50 години или повече.
Какво е холин
Източник: iStock
Холинът е жизненоважен компонент при образуването на ацетилхолин, невротрансмитер, който играе критична роля в регулирането на вниманието, паметта и други когнитивни функции. Холинът участва в изграждането и поддържането на клетъчните мембрани, което е необходимо за функционирането и целостта на нервните клетки. Освен това холинът е от съществено значение за метилирането - биологичен процес, който засяга генната експресия и мозъчната функция.
Как според Харвард холинът помага при проблеми с паметта
Едно от най-значимите проучвания, свързващи холина с когнитивната функция, идва от Framingham Offspring Cohort, дългосрочно изследване, което проследява повече от 1300 възрастни в продължение на 20 години. Изследователите установяват, че хората, които консумират по-големи количества холин с течение на времето, се представят по-добре на тестове за вербална и визуална памет, умения, които са от съществено значение за вниманието и концентрацията.
Източник: iStock
Освен това, проучването показа, че тези с по-висок прием на холин, когато са били млади, показват по-малко увреждане на малките кръвоносни съдове в мозъка в по-напреднала възраст, което предполага, че холинът може да има и дългосрочна защитна роля срещу влошаване на когнитивните способности. Холинът е не само жизненоважен за мозъчната функция в настоящето, но може също да помогне за защитата на мозъка през целия живот.
Храни, богати на холин
Холинът присъства в различни храни - както от животински, така и от растителен произход. Черният дроб е един от най-богатите източници на това вещество, следван от други меса като пилешко и пуешко.
Холин има и в рибите, особено мазните като сьомга и скумрия, които са богати и на омега-3 мастни киселини и са полезни за здравето на мозъка.
Източник: iStock
Яйцата, особено жълтъците, са отличен източник на холин. Той присъства и в млечни продукти като мляко и сирене, макар и в по-малки количества. Освен че са добър източник на протеини, бобовите растения съдържат и холин.
Кръстоцветни зеленчуци, като броколи и карфиол, които също са известни със своите противоракови свойства, имат и холин. Бадемите, орехите и ленените семена са здравословни варианти, които осигуряват холин и други основни хранителни вещества. Освен това овесените ядки, киноата и други пълнозърнести храни снабдяват организма с холин, заедно с фибри и други хранителни вещества, пише Hola.