Парадоксално е колко често срещани са днес случаите на хора с нарушения в съня, докато в същото време съвременният натоварен начин на живот изисква да си осигуряваме качествени и достатъчно часове почивка през нощта.

Ето как упражненията вечер ни помагат да спим по-добре

Ето как упражненията вечер ни помагат да спим по-добре

Учените оборват твърдението, че упражненията вечер пречат на съня

Всички сме чували препоръките на здравните експерти, че вечер не бива да пием алкохол, напитки с кофеин и такива с добавена захар, включително газирани. Но докато избягваме консумацията им, за да подобрим съня си, можем да си помогнем и допълнително, като пием правилните напитки.

Ето осем от тях, които са вкусни, успокояващи, а и ни помагат да заспим по-бързо и да спим по-дълго.

Сок от вишни

Той е винаги сред най-препоръчваните напитки, тъй като е богат на хранителни вещества. Сокът от вишни е чудесен източник не само на магнезий и мелатонин, но и съдържа малко количество триптофан.

Снимка 684105

Източник: iStock

Ползата от консумацията на тази сладко-кисела напитка е доказана в малко проучване от 2018 г., според което тя увеличава както времето за сън, така и ефективността, т. е . спим по-добре.

Чай от лайка

Лайката е доста популярно лечебно растение и се използва като противовъзпалително средство за поддържане на имунното, метаболитно и психично здраве.

Снимка 684103

Източник: iStock

И точно успокояващото му въздействие върху нервната система е полезно и при нарушения в съня.

Топло мляко

Не, пиенето на топло мляко преди сън не са бабини деветини и не е само за деца. То наистина помага за по-добрия сън. Кравето мляко е богато на триптофан, магнезий и витамини А, В12 и D.

Снимка 684102

Източник: iStock

Наред с това, пиенето на топли напитки само по себе си, включително на прясно мляко, има успокояващ ефект.

Безалкохолният коктейл Sleepy Girl Mocktail

Тази година, благодарение на TikTok, т. нар. Sleepy Girl Mocktail стана особено популярен. Напитката се прави с вече споменатия по-горе сок от вишна, комбиниран с магнезий на прах и газирана вода.

Снимка 659490

Източник: iStock

За по-добрия сън допринасят първите две съставки, но в случай че газираното ни карат да се чувстваме подути, можем да го заменим със сока от половин лимон. Така ще получим допълнителни ползи за съня от витамин С-то.

Чай от маточина

Благодарение на мекия си, леко сладък вкус, чаят от маточина е приятен за пиене, но и по-важното - успокояващ и идеален за преди лягане.

Снимка 684096

Източник: iStock

Няколко изследвания дори са потвърдили изводите от първоначалното проучване от 2011 г., според което чаят от маточина намалява симптомите на безсъние.

Смути с киви и банан

Повечето хора може и да са свикнали да си приготвят смути сутрин, но от консумацията му вечер също може да извлечем ползи. И то точно за по-добрия сън. Конкретната комбинация от съставки, която ни трябва, е киви и банан.

Снимка 684095

Източник: iStock

Жълтите плодове са богати на триптофан, магнезий, мелатонин, фибри и витамини В6 и С, докато сладко-киселите зелени плодове - на серотонин и фибри.

Златно лате с бадемово мляко

Може и да се нарича лате, но в тази напитка няма никакво кафе. Въпреки това продължава да набира популярност и да се предлага във все повече заведения, заради ползите за здравето. А те идват от куркумата, която дава "златното" наименование на напитката. Тази подправка е богата на антиоксиданти, които помагат за намаляване на възпаленията в тялото и съответно се справят с всякакви възпалителни причини, предизвикващи проблеми със съня.

Снимка 684094

Източник: iStock

Бадемовото мляко пък е чудесна алтернатива на животинското и също помага за по-добрия сън, благодарение на съдържанието на мелатонин, магнезий и триптофан.

По-склонни ли сме към диабет, ако заспиваме по-късно

По-склонни ли сме към диабет, ако заспиваме по-късно

Още наблюдения на учените за здравето и навиците ни

Безкофеинов зелен чай

Разбира се, обикновеният зелен чай не е препоръчително да се пие вечер, заради съдържанието на кофеин. Но ако ни харесва вкусът му, може да заложим на безкофеиновия вариант. Освен това, той също има ползи за съня, благодарение на L-теанина, който има успокояващо действие за мозъка ни.

Снимка 684093

Източник: iStock

Не са за подценяване и противовъзпалителните ползи от растителните съединения, открити в зеления чай. Сред тях са кверцетин, кемпферол, катехини и епигалокатехин галат (EGCG), пише Real Simple.