На теория всички го знаем, но на практика е по-трудно да го приложим - става въпрос за редовното спортуване, с което укрепваме здравето си. В забързаното и напрегнато ежедневие обаче, невинаги успяваме да отделяме достатъчно време за движение през седмицата. А друг често срещан проблем е и недоспиването.
Знаем обаче също, че тренировките в късните часове, близки до заспиването ни, не са препоръчителни, тъй като "събуждат" тялото ни в част от деня, в която се предполага, че то трябва да се отпусне. Изследователите дори са доказали, че на хората, които са тренирали в рамките на един час преди лягане, им отнема повече време, за да заспят след това, а и качеството на съня им е доста лошо.
И въпреки това, просто да седнем на дивана вкъщи пред телевизора далеч не е по-добрата опция. Вместо това, както често се оказва, ключът е в това да намерим баланса. Доказва го и ново изследване, според което съвсем спокойно можем (и е препоръчително) да отделяме по няколко минути за движение всяка вечер.
Според малкото проучване на изследователи от Университета Отаго в Нова Зеландия едва три минути простички упражнения със собствена тежест, разпределени през половин час всяка вечер, могат да удължат съня ни средно с 30 минути.
Източник: iStock
Дженифър Гейл, ръководителката на проучването, казва, че предвид съветите да не правим по-дълги и интензивни тренировки вечер преди лягане, тя и екипът ѝ са искали да видят какво ще се случи, ако правим кратки упражнения с лек интензитет няколко пъти, разпределени през цялата вечер.
В изследването се включват 28 участници, половината от които са прекарали една вечер преди лягане постоянно седнали в продължение на четири часа. Друга вечер, вече седмица по-късно, те са правили по три минути упражнения със собствено тегло на всеки половин час, в продължение на четири часа преди лягане. Останалата част от участниците пък са обърнали реда.
Упражненията умишлено е било предвидено да бъдат простички, достъпни за всеки да ги прави у дома, без да е необходимо оборудване или голямо пространство. Освен това са били разпределени само в три серии по 20 секунди.
Храненето за всички участници всяка вечер е било едно и също, а за да бъде проследено движението им, са носели акселерометри. Според резултатите, след като са били включени кратките упражнения, хората са отчели с 30 минути повече сън.
Източник: iStock
"Тези резултати допълват нарастващия набор от доказателства, които показват, че упражненията вечер не нарушават качеството на съня, въпреки настоящите препоръки за обратното", заключават Дженифър Гейл и колегите ѝ.
Предвид, че проучването е малко и проведено предимно сред млади жени на средна възраст от 25 години, все пак е необходимо да бъде реализирано в по-големи и по-разнообразни групи, преди да може да се каже колко реално ефективни са леките вечерни упражнения и за други хора.
Въпреки това изследователите се надяват, че тази щадяща форма на физическа активност може да стане по-широко приложима, като по-малко рушащата съня, в сравнение с интензивните тренировки. Или както обобщават учените: "Най-важното е редовно да ставате от стола си и да движите тялото си."