Въпреки колебливите си засега опити, лятото все някога ще дойде и трябва да сме добре подготвени за него. А може би най-важната стъпка е изборът на правилната слънцезащита. Важно е и да сме наясно със своя тип кожа, както и с вредата, която могат да ни нанесат изгарянията.
Със сигурност сме чували всякакви теории за слънцето, потъмняването и кожата през лятото. Има няколко подобни твърдения, които са силно разпространени, но са далеч от истината. Те се опровергават от специалистите, работещи в Cancer Research UK - най-голямата независима организация за изследвания на онкологични заболявания. От там алармират, че случаите на рак на кожата се увеличават всяка година. Затова е добре да не вярваме на тези приказки.
Трябва да изгориш, за да почернееш
Това всички сме го чували и така се успокояваме, когато отново си позволим да почервенеем като варени раци. Но истината е малко по-различна. Потъмняването е естествена защитна реакция на кожата към слънцето, изразяваща се в отделяне на меланин.
Източник: iStock
А когато кожата ни е червена и пареща, ние сме й нанесли сериозна травма от слънчевите лъчи и това се превръща в предпоставка за меланоми. Е, да, пак ще станем по-черни след това, но това е тен, който се придобива прекалено бързо, защото кожата реагира с производството на повече меланин с цел защита. Този "травма тен" е съпроводен с болка и белене на кожата, но и не е дълготраен.
За да избегнем изгарянето, дерматолозите съветват да увеличаваме времето, в което се излагаме на слънце, постепенно. Много е важно и в първите дни да нанасяме продукт с фактор SPF 50, а след като кожата ни вече е придобила някакъв загар, можем да намалим фактора и да използваме продукти за почерняване. Дори при защита с SPF 30 отново ще почернеем, но по-бавно, безопасно и дълготрайно.
От веднъж няма страшно
Може би си мислим, че нищо толкова сериозно няма да се случи, ако един ден забравим да нанесем слънцезащита или само малка част от тялото ни изгори. Но не е точно така. Увреждането от слънцето е причина номер едно за възникването на меланоми, a вредата върху кожата се натрупва с времето и далеч не изчезва заедно със зачервяването и беленето.
Рискът е още по-висок за децата и дори едно слънчево изгаряне, при което се е стигнало до появата на мехури, увеличава двойно риска от появата на меланоми в по-късна възраст. Затова не си струва да си правим експерименти.
Източник: iStock
Всички части на тялото изгарят еднакво
Слънчевото изгаряне, което в същността си е прекомерно излагане на UVB лъчи, най-често се случва там , където кожата е по-близо до костната структура, особено ако тази част на тялото е изложена на директно греене.
Горната част на стъпалата, раменете, деколтето, горната част на скалпа и носа - това са много чувствителни зони, които често пренебрегваме при нанасянето на слънцезащита и после горчиво съжаляваме. Друг съвет на лекарите е да нанасяме продукта внимателно и под банския, защото когато той се измества, малко или много, остават незащитени зони.
Продуктите за след слънце спасяват положението
Често разчитаме на тях, за да поправят вредите, които слънцето вече е нанесло на кожата ни. Но това просто няма как да се случи, колкото и да ни се иска. Те могат само да облекчат неприятните симптоми на изгаряне, но увреждането е много дълбоко - чак в ДНК-то на клетките на кожата.
Източник: iStock
Тъмната кожа е защитена
Това също е една доста разпространена теория, която е доста далеч от истината. Всеки може да изгори при прекалено излагане на слънце, просто при хората с по-светла кожа тя става червена и това е много видимо. Ако е по-тъмна, кожата ще се раздразни, ще започне да сърби и да се възпалява.
Да, хората с по-светла кожа са с по-висок риск от слънчево изгаряне и образуване на меланома, но това не значи, че другите не бива да се пазят от слънцето и да използват слънцезащита, просто може да е с по-нисък SPF, пише Daily Mail.