Въпреки многобройните предупреждения колко е опасно слънцето, на всеки от нас му се иска да се върне с поне малко тен от морската почивка. Факт е, че някои почерняват по-бързо и лесно от други, които по-често играят, получават слънчева алергия и сякаш по-добре да си стоят само под чадъра.
Но има и начин да придобием здравословен тен, ако спазваме някои основни правила, с които ще минимизираме и вредата върху кожата си. Ето и кои са те.
Времето
От съществено значение е кога точно през деня ще легнем под горещите слънчеви лъчи, за да почерняваме. Със сигурност не бива да го правим в най-топлите часове, защото тогава лесно ще си гарантираме изгаряне, а не тен и така ще осуетим плановете си да почернеем.
Най-подходящото време е преди 11 часа и след 16 часа, защото тогава слънцето е по-щадящо и можем да прекараме повече време под него.

Източник: iStock
Когато слънцето е най-силно, най-добре да стоим на сянка
Разумно и с мярка
Ако искаме да почерняваме здравословно и безопасно, нямаме нужда от много време под слънцето. Между 10 и 30 минути дневно са необходими на кожата ни, за да си набави достатъчно UV лъчи за синтеза на витамин D. Важно е постепенно да увеличаваме времето, което прекарваме директно под слънцето. Особено ако сме с много светла кожа, започваме с около половин час дневно.
Не може без защита
Ако смятаме, че с нанасянето на слънцезащитен продукт ще попречим на почерняването, това далеч не е така. По-скоро е обратното, защото без него възможността да изгорим още на първия ден от почивката е огромна. И със сигурност не трябва да вярваме на приказката, че трябва да се стигне до там, за да почернеем. Според дерматолози, на ден може да си позволим 10-15, най-много 30 минути да бъдем под слънцето без защита, и то не в часовете с най-силно греене.
Понеже слънцезащитният фактор всъщност посочва колко време ни защитава продуктът от вредните UV лъчи, не бива да се притесняваме да нанасяме SPF 50 на плажа, ако целта ни е да се сдобием с тен. Друга грешка е да слагаме по-малко продукт, уж за да не спрем процеса на почерняване, защото така може да си навлечем доста неприятности.

Източник: iStock
Слънцезащитата не е враг, а приятел на кожата
Освен това е важно да нанасяме продукта отново на всеки два-три часа. И никога не бива да забравяме онези части от тялото, които слънцето много обича - като врата, ушите, сгъвките и стъпалата например, обяснява City Magazine.
Последваща грижа
За да се сдобием с красив тен, освен грижа под слънчевите лъчи, кожата ни се нуждае и от грижа след слънчевите бани. Те я правят суха и стресирана, затова е мнгоо важно да й осигурим адекватна и достатъчна хидратация.
С нейна помощ ще й помогнем да се регенерира, ще минимизираме изгарянето, зачервяването и раздразнението и ще намалим риска от това да се обелим. Много подходящи съставки за целта са пантенолът и алое верата.