Един от най-лесните начини за подсилване на имунитета, особено в сезона, в който боледуваме най-много, са мултивитамините. Взимаме си една опаковка от аптеката, приемаме по едно-две хапчета на ден и смятаме, че сме дали всичко необходимо на организма си. Със сигурност е по-добре с тях, отколкото без, но и тук дяволът е в количеството. Защото въпреки ползите си, тези добавки могат и да ни навредят, ако прекаляваме.

Как да познаем, че имаме дефицит на витамини

Как да познаем, че имаме дефицит на витамини

От ниско либидо до безсъние

Като цяло препоръката е да приемаме конкретни хранителни добавки, от които тялото ни има нужда - например витамини, които са в дефицитни стойности. Но ако избираме комбинираните продукти, е много важно да следваме указанията за прием и да не превишаваме дневната доза с идеята за по-добра защита. 

Най-познатите и разпространени 13 витамина се делят условно на две категории. Водоразтворимите са повече на брой - осемте витамина от група В и витамин С. Те трудно се съхраняват в тъканите и лесно се изхвърлят от организма чрез урината. Именно по тази причина те по-рядко могат да причинят вреда и нямат ясно определена максимална дневна доза, след която стават опасни.

Снимка 701456

Източник: iStock

Въпреки това е възможно при много големи дози В6 за по-продължително време да настъпи непоправима вреда върху нервите, а пък В3 може да доведе до високо кръвно и болки в стомаха, дори да увреди черния дроб. Витамин С може да причини стомашни неразположения, а в по-големи количества - и  мигрена.

анкета

Как се справяте с грипната вълна?

Виж резултати

Пия имуностимуланти от няколко месеца 17.4%

Ограничавам си социалните контакти 23.2%

В греяната ракия е истината 26.1%

Ако можех, щях да съм Тайланд 17.4%

Съсипаха ме тези вируси 15.9%

Мастноразтворимите витамини са витамините А, D, E и К. Те се съхраняват в тъканите в тялото ни и по-често могат да станат токсични и да имат странични ефекти, въпреки че отново си остават по-скоро редки. Предозирането с витамин А може да доведе до хипервитаминоза А, която се изразява в депресия, главоболие, замъглено зрение, умора и други.

Предозирането с витамин Е може да увеличи риска от тромби в кръвоносните съдове и така да доведе до животозастрашаващи състояния. Витамин D пък, колкото и да е полезен, може да ни навреди в големи количества, водещи до загуба на апетит, смущения в сърдечния ритъм и повишение на нивата на калций в кръвта, пише Healthline.

Кое е най-подходящото време за прием на витамини

Кое е най-подходящото време за прием на витамини

За да извлечем максимума от ползите им

Важно е уточнението, че когато приемаме витамините от естествени източници, каквито са плодовете и зеленчуците, няма как да предозираме с тях. Но когато са под формата на добавки, е по-лесно да стигнем до хипервитаминоза. Въпреки това не бива тя да ни притеснява чак толкова, защото трябва наистина да злоупотребяваме с количествата, за да застрашим здравето си.