Въпреки огромния напредък на медицината в последните векове, болестта на Алцхаймер продължава да е от тези, за които няма открито лечение, а само възможности за намаляване на симптомите, които могат значително да влошат качеството на живот.
А за да не се стига дотам, се обръща все повече внимание на превенцията на това дегенеративно заболяване на мозъка, както и на всички предпоставки за него с цел да бъдат избегнати максимално. Особено на фона на факта, че възрастовата граница при диагностицираните непрекъснато пада и случаите под 65 години не спират да се увеличават.
По темата се говори много и знаем, че качественият сън, правилното хранене, достатъчната физическа активност, по-малкото стрес и редовните тренировки за мозъка са от съществено значение. Но, оказва се, има още една малка подробност от нашето ежедневие, която може да има голямо значение за това как старее мозъкът ни.
Източник: iStock
Според учени от Rush University Medical Center, светлинното замърсяване в големите градове, което става все по-притеснителен проблем в световен мащаб, също може да увеличи броя на случаите на Алцхаймер.
Оказва се, че при хората над 65 години, то дори изпреварва дори рискови фактори като пиене, депресия и хронични бъбречни заболявания. Но остава след диабета и хипертонията. А при хората под 65 години е дори още по-опасно, защото те са по-податливи на последствията от светлинното замърсяване, което засяга около 80% от населението на света.
Източник: iStock
Те се изразяват най-вече в нарушаване на циркадните ритми заради прекалено голямото количество изкуствена светлина през нощта. А там настъпват и много други обърквания в целия организъм, последствие от некачествения сън и почивка. Все пак е важен и фактът, че младите по-често живеят в големите градове и водят начин на живот, при който са изложени редовно на изкуствена светлина.
Добрата новина във всичко това е, че има лесни и ефективни начини, по които да противодействаме на светлинното замърсяване и да намалим вредата от него. На първо място, трябва да оборудваме спалнята си с дебели завеси, които не пропускат светлина.
Така ще може да си осигурим тъмна обстановка, която стимулира производството на мелатонини и подпомага съня. А когато не сме вкъщи или се наложи да спим на друго място, маската за сън е наш верен приятел.
Защото не бива да забравяме, че сънят е основният фактор за растеж и регенерация на мозъка и по време на него той се изчиства от натрупаните вредни плаки, които са основната причина за поява на деменция или болест на Алцхаймер, пише Science Alert.