Няма нищо по-естествено от това да се ядосваме, когато някой се е държал несправедливо с нас или ни е засегнал. Когато обаче гневът се задържи прекалено дълго в нас и продължаваме да прехвърляме случката в главата си отново и отново, по-вероятно е да си вредим.

Гневът и лесният начин да се справим с него за няколко минути

Как бързо, лесно и ефективно да се справим с гнева

Да изпуснем парата без жертви

Въпросният стаен гняв, който продължава тихо да тлее в нас е "различен по качество гняв в сравнение със здравословния", казва професорът по психология Робърт Енрайт от Университета на Уисконсин.

Д-р Енрайт е посветил последните 40 години от работата си на изследване на прошката. "Стаеният гняв се настанява в човешкото сърце и не знае как да си тръгне. В един момент той се обръща срещу нас", коментира още той пред Good Housekeeping.

Той дава и съвет как да го различим. Стаеният гняв се задържа в ума ни за дълго - не просто дни, а седмици, месеци, дори и години. Силен е и засяда дълбоко в съзнанието ни. Представяме си как на човека, към който е насочен, се случват лоши неща. Въпросната личност се настанява трайно в съзнанието ни. А гневът става част от идентичността ни.

Снимка 714468

Източник: iStock

В крайна сметка стаеният гняв се обръща срещу нас - той ни разсейва от неща, които ни доставят удоволствие и които бихме могли да правим. Освен това отнема голяма част от енергията ни и ни оставя да живеем в миналото.

На чисто физическо ниво този гняв става хроничен и оказва влияние и върху физическото ни здраве. Може да страдаме от повишено кръвно налягане и повишен риск от сърдечен удар. Имунната ни система също отслабва, можем да страдаме от хранителни разстройства и депресия.

Авторката на книгата Sorry, Sorry, Sorry: The Case for Good Apologies Марджъри Ингал дава съвети как да се отървем от стаения гняв.

Снимка 714467

Източник: iStock

Млади завинаги е дигитален проект на lifestyle.bg с информация за всеки, който е готов да отключи личния си потенциал да живее по-дълго, по-добре и по-щастливо.

  • Поискайте извинение: възможно е човекът, който ни е засегнал, да не осъзнава доколко ни е навредил.
  • Поискайте по-добре извинение: когато говорим за гняв, таен с години, един по-задълбочен разговор може да ни е от полза.
  • Представете си, че сте получили извинение: това е полезно в случаите, че болката, която таим, е към някой, който е починал.
  • Осъзнайте властта, която давате на човека, срещу когото се гневите: трябва да знаем, че с гнева вредим единствено на себе си.
  • Погледнете отвъд гнева си: важно е да осъзнаем по какъв начин емоционално и практически ни се е отразило стореното.
  • Погледнете на "виновника" като на нормално човешко същество: често гневът ни ни кара да виждаме само лошото в него.
  • Простете: прошката иска време и практика. Ако сме се справили с предните няколко стъпки, да простим и оставим гнева си в миналото буквално ще ни трансформира към по-добро, казва проф. Енрайт.