Да искаме да знаем истината е естествена човешка черта. Любопитството в здравословни граници - също. Често обаче е трудно хората да бъдат откровени с нас, а това е важно както за личните ни връзки, така и за някои професии.
Сред последните е работата на разследващия журналист. Именно такъв разкрива някои трикове за това как да изградим доверие у събеседника и да го накараме да сподели повече, отколкото възнамерявал
Без излишен натиск
Разследващият журналист, останал анонимен по етични причини, споделя пред Lifehacker: "Задайте лични, но ненатрапчиви въпроси". Преди да поискаме по-сериозна информация, трябва да позволим на другия човек да говори свободно за себе си без напрежение, например по общи теми като интереси, цели, ежедневие. Когато и ние споделим подобни неща за себе си, изграждаме доверие. Искреното общуване е двустранен процес.

Източник: iStock
Споделянето на лични неща изгражда доверие
Повече съпричастност
Докато разговаряме, не бива да забравяме основите на добрата комуникация: поддържане на зрителен контакт, кимане, невербална комуникаци, която показва, че го слушаме. Хората споделят най-лесно пред хора, които изглеждат ангажирани и емпатични.

Източник: iStock
Да научим истината е важно в много сфери
Търпение и пак търпение
Не бива да сме настъпателни, особено когато събеседникът ни говори по чувствителни за него теми. Ако се колебае, трябва да му дадем пространство и време. Натискът и нетърпението могат да предизвикат отдръпване и недоверие. "Позволете им да разкажат историята си със собствен ритъм", казва журналистът.
Всички тези съвети могат да са полезни не само в личните ни отношения, но и в работата за хора в сферата на медиите, разследванията, човешките рисурси и други.