Някои възприемат фините линии и бръчките като признак за изживян пълноценен живот, изпълнен със спомени. За други пък са издайнически за възрастта белези, които свързват единствено с остаряването. Независимо как гледаме на фините линии и бръчките обаче, едно е сигурно: те са част от естествения процес на стареене, при който постепенно губим младежкия вид на кожата си.
Каква обаче е разликата между фините линии и бръчките, и какво ги причинява - обясняват специалистите по естетична дерматология пред InStyle.
Първо по хронологичен ред са фините линии - гънки по кожата, които се появяват при нарушаването на колагена и еластична. Те са по-фини и повърхностни от бръчките и на практика са техен предшественик. При някои хора фините линии се появяват в края на двайсетте, докато при други - в трийсетте години, като обикновено се забелязват около очите и устата. Сред факторите, които играят важна роля за появата на фини линии, са генетика, излагането на слънце, начина на живот и цялостното здраве.
С течение на времето обаче фините линии стават по-дълбоки и се превръщат в бръчки. Последните са по-видими и се забелязват при излагане на слънце или при повтарящи се движения на лицето. В зависимост от начина на живот, който водим, те могат да се появят още в края на двайсетте и началото на трийсетте години.
Източник: iStock
Често обаче бръчките вървят ръка за ръка с отпусната кожа, защото и двете произтичат от едни и същи основни фактори на стареенето, сред които намалено производство на колаген, еластичност и по-бавен обмен на клетките. Бръчките обикновено не причиняват отпускането на кожата, но те често са признак на основни промени в структурата на кожата и могат да доведат до този нежелан ефект.
Естетичните дерматолози обясняват, че с напредване на възрастта кожата ни губи колаген, еластин и мазнини, които са от съществено значение за нейната стегнатост и еластичност. Когато обаче те започнат да се разрушават, кожата става по-тънка и по-малко еластична, което води до отпускането ѝ и появата на бръчки. Най-засегнати обикновено са зоните в линията на челюстта и шията, както и бузите.
Източник: iStock
Фините линии и бръчките са следствие от вътрешни и външни фактори, които влияят на структурата и функцията на кожата с течение на времето. С напредване на възрастта производството на клетки се забавя, а също и способността на кожата да се регенерира и възстановява, което води до постепенно изтъняване на дермата - средният слой на кожата. Тя става по-малко еластична и стегната, но и по-податлива на фини линии и бръчки. Освен това, заради загубата на естествени масла и хиалуронова киселина с годините, намалява и способността на кожата да задържа влага. А това също е ключово за нейната плътност и хидратация.
Естественият спад в производството на колаген и еластин, който идва с напредването на възрастта, също допринася за промените в кожата. От една страна колагенът, който е ключов протеин, даващ структура на кожата, намалява и съответно кожата е по-малко стегната, но и по-склонна към образуването на бръчки.
От друга страна, еластинът, благодарение на който пък кожата ни се възстановява, също намалява, допринасяйки за отпуснатостта и фините линии.
И не на последно място, естрогенът, който е от решаващо значение за регенерирането на колагена и подобряването на хидратацията, започва да намалява по време на предменопаузата и може да доведе до образуването на фини линии и бръчки.
Източник: iStock
Основните фактори, които ускоряват стареенето на кожата, като нарушават ценните ѝ вещества и механизми за възстановяване, са шест.
Първо, излагането на слънце вреди заради ултравиолетовите лъчи и UV радиацията, която прониква в кожата и води до разграждането на колагеновите и еластиновите влакна. Този процес е известен като фотостареене и причинява появата на преждевременни бръчки.
Пушенето също ускорява стареенето на кожата, тъй като увеличава производството на свободни радикали, които увреждат колагена и еластина. Освен това свива кръвоносните съдове и намалява снабдяването на кожата с кислород и други вещества, което пък я кара да изглежда повяхнала.
Източник: iStock
Не бива да пренебрегваме и замърсената околна среда, която причинява оксидативен стрес. Свободните радикали увреждат кожните клетки, разграждат колагена и водят до възпаление. С течение на времето това увреждане се проявява чрез фини линии, бръчки и загуба на еластичност на кожата.
Друго основно нещо, на което е добре да обърнем внимание, е разнообразното и пълноценно хранене. Знаем, че то е важно за цялостното ни здраве, но липсата на основни хранителни вещества в организма ни всъщност може да ускори и образуването на бръчки. Това е така, защото синтезът на колаген разчита на определени вещества, особено витамин С, цинк и аминокиселини. Най-вредни за кожата ни са захарта и рафинираните въглехидрати.
Липсата на вода в тялото ни е друг фактор, който може да направи кожата по-суха и по-податлива на бръчки. Тя се нуждае от вода, за да поддържа нивото си на влажност. Когато е дехидратирана, губи своята плътност, което съответно отнема от свежестта ѝ и прави фините линии и бръчките по-забележими.
И не на последно място, отрицателно се отразяват също хроничният стрес и недостатъчният сън. Те могат да доведат до повишени нива на кортизол - хормон, който с течение на времето разгражда колагена. Освен това липсата на сън намалява способността на кожата да се възстановява, което от своя страна води до по-изразен вид на бръчките. Всички тези фактори накуп могат да ускорят процеса на стареене, чийто видим резултат са именно фините линии и бръчките.