Ако си поставяме за цел да тренираме повече утре, може би най-добрата ни стратегия трябва да започне от... тази вечер. Според ново австралийско изследване от университета Monash, лягането по-рано може да увеличи шансовете ни да сте физически активни на следващия ден.
Проучването не доказва категорично, че ранният сън води до повече упражнения, но показва ясна връзка между времето на заспиване и количеството физическа активност в следващите 24 часа.
Шест милиона нощи, един ясен извод
Учените са използвали данни от непрестанно носени устройства на почти 20 000 души в продължение на една година - анализирани са около 6 милиона съчетания между нощ и следващ ден. И резултатите са впечатляващи: хората, които са си лягали в 21 ч., са тренирали средно с 30 минути повече от онези, които са заспивали към 1 ч. В сравнение с най-разпространеното време за лягане - 23 ч., ранно лягащите са имали с 15 минути повече активност.

Източник: iStock
Интересното е, че дори когато хората спят едно и също количество часове, но си легнат по-рано от обикновено, шансовете им да достигнат личен рекорд по движение на следващия ден се увеличават.
Защо се случва това
"Тези открития носят важни послания за общественото здраве. Вместо да насърчаваме съня и движението поотделно, може би трябва да призоваваме хората просто да си лягат по-рано - така те естествено ще бъдат по-активни", коментира психологът Джош Леота, който е водещ автор на изследването.

Източник: iStock
Изследователите предполагат, че късното лягане често е признак на по-натоварен начин на живот или склонност към отлагане на сутрешното ставане, което води до по-малко време или желание за спорт. Също така, съществува т.нар. социален джетлаг - разминаване между естествения ритъм на организма и обществения график (например стандартното 9-17 ч. работно време), който влияе негативно на съня и активността.
Колко сън е достатъчен
Интересен парадокс: хората, които са спали средно само 5 часа, всъщност са били по-активни от онези с 9 часа сън - с около 41 минути повече активност. Но, изследователите подчертават, че това не означава, че по-малко сън е полезен - дългосрочната липса на сън има сериозни негативни последици, които надхвърлят ползата от кратка активност, пише Science Alert.