Не от вчера инжектирането на ботулинов токсин в различни зони на лицето и тялото е една от най-прилаганите козметични процедури. Но в последните дни именно тя се превърна в най-коментираната в нашата страна заради все по-големия брой случаи на жени, изпитали различни странични ефекти от ботокса, който им е бил приложен.

"Вечните" химикали ни атакуват и през кожата - можем ли да се предпазим

"Вечните" химикали ни атакуват и през кожата - можем ли да се предпазим

Опасности дебнат отвсякъде

Дали става дума за проблемен продукт, или за неправилно поставяне, или пък за комбинация и от двете, тепърва ще се изяснява от компетентните органи. Ние пък ще погледнем към научната информация за въпросното вещество, неговото действие и странични ефекти, с които е добре да се запознаем, преди да се решим на подобна процедура.

Какво е ботокс

Ботулиновият токсин е невротоксичен протеин, който се произвежда от бактерията Clostridium botulinum. Тя се среща естествено в почвата и в някои храни, които са в досег с нея. Основното му действие е да предотвратява освобождаването на невротрансмитера ацетилхолин от окончанията на аксона в невромускулната връзка.

По този начин се постига ефект на парализа, защото веществото действа като невромускулен блокиращ агент. Той блокира различни химични сигнали от нервите, които могат да предизвикат свиване на мускулите. Или с други думи - ограничава движенията на мускулите в конкретна зона и за определен период от време, докато не изчезне действието му.

Снимка 702085

Източник: iStock

За какво се използва

Ботулиновият токсин има широко приложение в естестичната медицина, а и не само. В определени случаи може да се използва като средство за облекчаване на хронична мигрена, спазми във врата и други мускулни спазми, придружени със силна болка, синдром на мързеливото око, прекомерно потене (хиперхидроза) и дори проблеми с бъбреците като инконтиненция, която също може да е причинена от нарушен мускулен тонус, обяснява Mayo Clinic. Той обаче не е лечение за тези състояния, а просто подтиска симптомите им.

Млади завинаги е дигитален проект на lifestyle.bg с информация за всеки, който е готов да отключи личния си потенциал да живее по-дълго, по-добре и по-щастливо.

Най-често обаче ботоксът се прилага с цел постигане на по-младежки вид на лицето и изглаждане на бръчките в няколко основни зони - чело, брадичка, зоната около очите, врата, челюстта. При една процедура може да се третира повече от една зона, а необходимото количество ботулинов токсин за всяка се изчислява спрямо нейното състояние.

Ефектът от ботокса

Той става изцяло видим в рамките на 10-14 дни след процедурата и продължава от три до шест месеца след нея. След това е необходима нова поддържаща процедура, защото старите бръчки ще се появяват отново, както и оплакванията от различни здравословни проблеми, които сме третирали с ботулиновия токсин. 

Важно е да се спазват конкретни препоръки за последваща грижа, за да се минимизира рискът от нежелани ефекти - като например да не се навеждаме и да не разтриваме или натискаме третираните зони, да избягваме физическа активност поне ден след интервенцията, както и да не лежим в рамките на три-четири часа след процедурата.

Снимка 702084

Източник: iStock

Въпреки че като цяло инжектирането на ботулинов токсин се смята за безвредна процедура, когато се извършва в правилните количества и от компетентни медицински лица, различни изследвания посочват и евентуални странични ефекти от продължителната му употреба.

Те са свързани преди всичко с вероятността мускулите в третираните зони да се отпуснат и дори да атрофират заради липсата на движение, което е блокирано от токсина. Така може да се стигне до видима промяна във формата на лицето, след като сме спрели с поддържащите процедури, пише BBC. Други изследвания пък твърдят, че освен външна липса на емоции заради блокираните мускули, при някои жени, подложили се на процедурата, се забелязват и чисто психологични промени и апатия.

Важно е и уточнението, че ботоксът не спира процеса на стареене, който зависи от редица фактори - както генетични, така и свързани с начина ни на живот. Затова дори да сме постоянни с инжектирането му, няма как да стопираме появата на нови издайници за възрастта - просто веществото няма влияние върху обема и еластичността на кожата например.

Снимка 702126

Източник: iStock

Какви са рисковете

В повечето случаи очакваните и най-често срещани странични ефекти отшумяват в рамките на ден-два след процедурата. Те могат да бъдат както зачервяване и подуване в областта, така и главоболие, раздразнени и зачервени очи, грипоподобни симптоми и дори стомашни неразположения, обяснява Cleveland Clinic.

Ако не е поставен правилно, ботоксът може да мигрира в области, където няма място. Ботоксът, който се използва за козметични цели, съдържа същият ботулинов токсин, който може да предизвиква животозастрашаващото състояние ботулизъм. Тогава говорим за т.нар. ятрогенен ботулизъм, който по принцип е рядко срещан.

Ботокс за коса - терапията, която съживява кичурите без ботулинов токсин

Какво представлява ботоксът за коса

Жокер - не съдържа ботулинов токсин

До него се стига най-вече когато се инжектира по-голямо количество от веществото от препоръчителното и то атакува нервната система, предизвиквайки различни странични ефекти като главоболие, мускулна слабост, трудно преглъщане, падане на клепачите, лицева парализа, подуване на лицето, проблеми със зрението и дишането, алергични реакции, някои от които изискват незабавна медицинска намеса и прилагане на антидот, пише Mayo Clinic.