Когато говорим за химикали, които срещаме в ежедневието си, най-често споменаваме тези, които се отделят от пластмасовите опаковки (като бисфенол-А). Но те са много повече и са почти навсякъде - в козметичните и почистващите продукти и къде ли още не.

Още две причини да не пием вода от пластмасова бутилка

Още две причини да не пием вода от пластмасова бутилка

Особено през лятото

Сега за пръв британски учени успяват да докажат, че веществата, познати със съкращението PFAS (пер- или полифлуорирани алкилови вещества), успяват да атакуват организма и да навлязат в него и през кожата. Те се наричат още "вечни" химикали, защото са съединения, които се разграждат изключително бавно и остават за много дълго в околната среда.

Въпросните опасни вещества се срещат в редица продукти, които използваме в ежедневието си - от тоалетна хартия, през козметика, до конци за зъби, съдове с незалепващо покритие и какво ли още не. Затова е наистина трудно да ги избегнем и е много важно да сме запознати с негативните им ефекти върху здравословното ни състояние.

Снимка 671897

Източник: iStock

За PFAS учените отдавна са доказали, че увеличават риска от развитие на онкологични заболявания и репродуктивни проблеми, влияят негативно и на нивата на кръвно налягане и холестерол, може да подтиснат функцията на имунната система.

Досега се смяташе, че "вечните" химикали навлизат в организма най-вече чрез вдишване или консумация на храна и питейна вода, в които са попаднали преди това. Но сега учените от University of Birmingham успяват да опровергаят твърдението, че не могат да преодолеят кожната бариера, защото молекулите им са йонизирани и съдържат електрически заряд.

Снимка 671899

Източник: iStock

Те установяват, че това не е точно така и вредните вещества имат още един начин дa ни атакуват, и то чрез най-големия орган в човешкото тяло. За да го докажат, използват 3D модел на човешка кожа, която излагат на въздействието на 17 от най-срещаните в ежедневието PFAS. А резултатът е, че 15 от тях успяват да преминат през кожата, предава Newsweek.

Тези, които имат по-късa молекулна структура, сa и тези, които по-лесно и безпроблемно преминават през кожната бариера. А именно за тях се смята, че са по-безвредни - твърдение предимно на компаниите, които ги използват, което сега е опровергано.

Вредните, "вечни" химикали вече са дори в тампоните и дамските превръзки

Вредните, "вечни" химикали вече са дори в тампоните и дамските превръзки

Още неща, за които трябва да внимаваме

Все още не може да се установи каква част от въпросните "вечни" химикали преминават през кожата ни и достигат до вътрешните органи и системи, но това откритие е една важна отправна точка за други последващи проучвания, които да ни дадат повече яснота за това на какъв риск всъщност сме подложени ежедневно.