Въпреки че в последните години хранителните добавки са истински хит, храната си остава най-лесният и ефективен начин да си набавим всички необходими вещества за правилното функциониране на организма. Е, за целта тя трябва да е достатъчно разнообразна и пълноценна, което се оказва проблем за мнозина. И така се достига до дефицит на важни нутриенти, от който страдат милиони (а може би и милиарди) по целия свят.

Трите витамина и основните хранителните вещества пряко отговорни за здравето на очите

Трите най-важни витамина за здравето на очите

Доказано от специалистите

Според ново изследване на учени от University of California, Santa Barbarа, повече от половината световно население не приема основни седем хранителни вещества в необходимите дози чрез храната си. Тези вещества са калций, йод, витамин Е, желязо, рибофлавин, фолат и витамин С. А всички те са от ключово значение за здравето ни и дефицитът им може да стане причина за различни заболявания и състояния.

Разликите в приема на хранителни вещества се наблюдават не само спрямо мястото, на което живеем, но дори спрямо пола. Така се оказва се, че жените са по-склонни от мъжете да не консумират достатъчно йод, витамин В12, желязо и селен. Мъжете пък не получават достатъчно магнезий, цинк, тиамин, ниацин и витамини А, В6 и С.

Снимка 682375

Източник: iStock

Оказва се също, че недостатъчно здравословното хранене вече е далеч отвъд границите на най-бедните страни, където има проблеми както с доставките на продукти, така и с тяхното отглеждане и закупуване.

А това значи само едно - хората не обръщат необходимото внимание на това как се хранят. Все пак учените обръщат внимание, че данните може да не са толкова стряскащи в действителност, защото не се отчита допълнителният прием на добавки, в които се съдържат тези вещества.

"Микроелементите имат критична роля в клетъчната функция, имунитета и метаболизма", обясняват работещите по изследване. И ни съветват да следваме препоръката на Американската кардиологична асоциация да се храним "в цветовете на дъгата", за да можем да си набавим различни групи хранителни вещества. А ето и защо е наистина важно да си набавяме достатъчно от основните седем макронутриента с храната.

Снимка 682373

Източник: iStock

Калций

Важен е за здравето на костите и цялостното състояние на организма. Среща се предимно в млечните продукти, както и в обогатените алтернативи на основата на соя, бадеми или ориз, тъмнолистни зеленчуци, сардини, сьомга, тахан.

Фолиева киселина

Важна за образуването на червени кръвни клетки и растежа и функционирането на клетките, особено по време на бременност. Съдържа се в тъмнозелени зеленчуци, боб, грах, леща и обогатени зърнени храни.

Йод

Важен е за функцията на щитовидната жлеза и развитието на костите и мозъка. Съдържа се в риба, водорасли, скариди, млечни продукти, яйца и йодирана сол.

Желязо

Важно е за доставянето на кислород до тялото, както и за растежа и развитието на организма. Съдържа се в стриди, патица, говеждо, сардини, раци, агнешко, спанак, артишок, боб, леща, зеленолистни зеленчуци и картофи.

Магнезий

Важен за функцията на мускулите и нервите, кръвната захар, кръвното налягане и производството на протеини, кости и ДНК. Съдържа се в бобови растения, ядки, семена, пълнозърнести храни, зеленолистни зеленчуци.

Ниацин

Важен за нервната и храносмилателната система. Среща се в говеждо, пилешко и пуешко месо, кафяв ориз, тиквени семки, сьомга.

Косопадът, липсата на хранителни вещества и как да си ги набавим с яденето

Храните, с които да преборим косопада

Защото красотата идва отвътре

Рибофлавин

Важен за метаболизма на храната за енергия, имунната система и здрава кожа и коса. Съдържа се в яйца, млечни продукти, месо, зърнени храни и зелени зеленчуци.