Докато в България все си спорим дали е по-добре на родното Черноморие или на гръцкото море, в Европа има още толкова прекрасни места за плажуване - някои много популярни, а други не толкова. И дали заради огромния наплив на туристи, или по други причини, свързани с климата, на все повече места се наблюдават притеснителни процеси, които застрашават съществуването на плажните ивици.
Какви са причините
Най-често става дума за ерозия на бреговете. Тя е напълно естествен процес, но в някои случаи се подпомага от различни фактори, свързани както с човешката дейност, така и с климатичните условия. От Международната програма в Крайбрежния и морски съюз посочват на първо място сред рисковите фактори силните и чести бури.
Вятърът, вълните, морските течения, покачването на морското равнище и промените в запасите от седименти също могат да окажат влияние върху ерозията и постепенното изчезване на бреговите ивици. В този аспект прогнозите не са никак положителни, защото се очаква нивото на Световния океан да се повиши с около метър през следващия век, което ще засили процеса на ерозия.

Източник: iStock
Вълните буквално изяждат плажната ивица
На второ място, но не и по важност, са факторите, свързани с човешката дейност. Тук първо се изтъква засиленото строителство в крайбрежните райони, създаването на различни съоръжения върху скалите и други дейности, които влияят на релефа в тези райони.
Кои райони са най-засегнати
Части от испанското Коста дел Сол, дивите острови на Малта, заливите и скалите на Френската Ривиера, част от португалските и испански плажове - всички те са застрашени най-вече от все по-високите води на все по-бурните морета. Тези процеси се наблюдават не от вчера и от днес, но темповете им стават все по-притеснителни и някои от най-обичаните и посещавани плажове на континента буквално са застрашени от изчезване.
От Telegraph дават пример с плажа в Барселона, който се посещава от милиони всяка година. И всяка година от него се отмиват около 30 000 кубическа метра пясък. Така се стига до необходимостта от запълване с изкуствен пясък. И той обаче не може да спаси положението, защото 70% от положените през 2010 г. 700 000 кубически метра по бреговата линия вече също са изчезнали.

Източник: iStock
Плажната ивица на Барселона изчезва бавно и сигурно
Великобритания също е силно засегната от ерозията на бреговете си, която е най-значителна в източните части на страната. Там процесите се случват с едни от най-бързите темпове на континента. Но изглежда никоя област от континента не е застрахована и все повече брегови ивици ще влизат в негативната статистика.
Пример затова е и гръцкото крайбрежие, за което е установено със сателитни снимки, че в периода от 1995 до 2020 г. 10% от бреговата линия се е отдръпвала с повече от три метра годишно. В някои райони пък се наблюдава и отдръпване с притеснителните 30 метра за година.

Източник: iStock
Гръцкият остров Закинтос също не е подминат от процеса
Кои места са в най-висок риск
Крайбрежие на Нова Аквитания във Франция е най-засегнатата област в страната, в която 1/4 от бреговата линия е изложена на риск от ерозия. Смята се, че в този район до 2050 г. ще изчезнат около 50 метра от пясъците и 27 метра от скалите. Но този етап местните власти предприемат мерки, свързани най-вече с наблюдението на рисковите области.
Плажовете в испанската автономна област Андалусия също са сред най-засегнатите на континента. В някои райони за периода между 2016 и 2022 г. са отчетени цели 45 метра загуби от плажната ивица. Като причини за процеса на ерозия, които става все по-интензивен, се посочват както зимните бури и покачването на морското равнище, така и засиленото строителство в крайбрежните райони.

Източник: iStock
Плажът в Алмерия, Испания
Атлантическото крайбрежие на Португалия също е силно засегнато. В началото на тази година правителството обяви инвестиция от 20 милиона евро за защитата и опазването му, които са обявени за национален приоритет. Причината е, че около 20% от общо 934-километровата брегова линия на страната ерозира с между шест и осем метра годишно.
Ако хвърлим поглед към южната ни съседка Гърция, най-засегнат там се оказва плажът Навайо на остров Закинтос. За трета поредна година той остава затворен за посетители заради силно изразената ерозия както на плажната ивица, така и на скалите около нея. Причините, довели до тук, са както огромният брой туристи, така и всички бури, земетресения и свлачища в района в последните години.
Плажът в Бонифачо, на южния бряг на Корсика, също е сред силно засегнатите от ерозията в Европа. В този стар отбранителен френски град има големи скални върхове с гледка към Средиземно море. Именно там с продължение на векове вълните са издълбали основите на скалите. Десетки къщи са опасни за живеене, а разломите продължават да стават все по-големи.