Правилната стойка е нещо, на което не обръщаме голямо внимание, но тя може да се окаже решаваща за редица проблеми - болки в гърба, липса на енергия и дори по-голяма предразположеност към стрес.
Един от най-честите виновници за неправилната стойка са продължителната работа в седнало положение (най-често пред компютър), обездвижването и дълго време с телефон в ръка. "Липсата на тонус в мускулите и тяхната слабост води до неправилна стойка, която пък е последвана с болки в гърба, кръста и врата", казва Диана Димова - кинезитерапевт с повече от осем години опит. Тя пояснява, че можем да коригираме неправилната стойка единствено когато започнем да тренираме активно.
"Ако тренираме между три и пет пъти седмично, бихме успели да подобрим стойката си за месец и половина или два. Но най-важно е постоянството и правилната техника на изпълнение."
Дори и да нямаме време или възможност да ходим на фитнес, за да тренираме, можем да изпълняваме упражнения у дома с помощта на аксесоари като ластици, топка, гирички. "Няколко примера за упражнения, които могат да се направят вкъщи, са част от пилатес упражненията, йога практики, упражнения със собствено тегло", съветва Диана.
Кинезитерапевтката ни дава и конкретни съвети как да стоим изправени и как да седим, за да напрягаме гръбнака си най-малко. "Когато сме прави, най-важното нещо е тежестта да бъде разпределена върху двата крака, за да участват всички мускули, които са свързани със стойката. В седнала позиция гърбът трябва да бъде възможно най-прав - изпъчени гърди и поглед право напред, за да участват активно мускулите стабилизатори."
Както за добрата ни физическа форма, така и за правилната стойка най-важни остават мускулите - колкото са по-тонизирани и здрави, толкова стойката ни в права или седнала позиция е по-добра. Затова и основният съвет на Диана е всеки да включи в ежедневието си упражнения за тонизиране на цялото тяло.
"Грижата за нашето тяло е от огромно значение за правилното му функциониране в ежедневните ни дейности. Здрав дух в здраво тяло", добавя още кинезитерапевтът Диана Димова, която вярва, че човек може да живее без болка и да бъде в добра форма.