Не е нужно да сме спортисти или да сме преживели силна травма, за да страдаме от болки в гърба. Много често те се появяват вследствие на всекидневни активности, които изглеждат безобидни на пръв поглед, но се отразяват пагубно върху гръбначния стълб.
Забравяме загрявката преди спорт
Не е случайно, че всяка тренировка независимо от типа спорт, започва със загряване. То трябва да е поне 10 минути, а целта му е да загрее мускулите и да ги подготви за последващото натоварване.
Прекалено дълго седене и изгърбване
Източник: iStock
Ясно, че заседналият начин на живот не е здравословен. Но дори седенето продължително в една и съща позиция води до прекалено натоварване на мускулите на гърба, особено ако постоянно се накланяме напред, например когато работим на компютър. Как да го предотвратим? Като стоим изправени, а гръбнакът ни образува 90-градусов ъгъл със стола. Трябва да избягваме кръстосването на краката и да раздвижваме редовно.
Грешна поза на сън
Източник: iStock
Така наречената фетална поза е една от най-вредните, защото буквално усуква гръбнака. Най-добре е да спим по гръб с възглавничка под коленете, или на една страна с възглавница между коленета.
Грешно вдигане на тежки предмети
Дори и да сме в добра форма, когато трябва да се наведем за нещо, което е относително тежко, можем да си създадем проблем на кръста. Най-грешният начин да го направим, е като се наведем директно надолу, а след това рязко се изправим. Най-безопасният пък е да клекнем, да вземем предмета, като го държим максимално близко до тялото си, а след това бавно се изправим.
Стрес за неща извън нашия контрол
Източник: iStock
Да, стресът влияе не само на психическото здраве. Когато сме под напрежение, спим лошо, чувстваме умора, а мускулите ни не работят пълноценно. Затова е важно да работим върху менталната си нагласа, да отделяме време за почивка и медитация, и да прибегнем до психотерапия, ако се чувстваме неспособни да се справим сами, пишат Self.