Покрай COVID-19 битуват какви ли не митове и легенди, свързани предимно с начините как да се предпазим от заразяване. За да не бъдем в заблуда и да отсяваме истината от лъжата, е важно да се допитваме до проверени източници. Затова СЗО и университетските изследователи непрекъснато развенчават неверните твърдения.

Една от тезите, които вероятно сме чували, е, че приемът на много топли напитки може да ни предпази от заразяване с новия коронавирус и разболяване. И както вероятно се досещаме, няма никакви научни доказателства, че това е възможно.

Учени от Университета в Кардиф смятат, че това твърдение се дължи на плацебо ефекта, който има чаша топъл чай, когато сме настинали и неразположени. Той не ни лекува, но ни кара да се почувстваме по-добре. Все пак, топлата напитка усилва и секрецията, с което успокоява възпалението. Но това не е лечение или превенция.

Снимка 477119

Източник: iStock

Същото важи и за пиенето на много вода. Доказано е, че тя не може да ни предпази от COVID-19, защото той не може просто да се отмие от организма и да се изхвърли. Коронавирусът навлиза в тялото чрез малки капчици през носа, устата и очите, но инфектира предимно клетките на дихателните пътища. Така той бързо стига до белите дробове, където водата няма как да достигне.

Когато влезе в клетките, вирусът бързо се размножава. За това му помага и благоприятната температура на човешкото тяло (която не се влияе от тази навън). Пиенето на гореща вода или чай също е малко вероятно да затопли дихателните ни пътища до такава степен, че да убие коронавируса.

Коронавирусът и колко процента от заразените до момента са изградили антитела срещу COVID-19

Колко процента от заразените с COVID-19 са изградили имунитет

Данните са на Световната здравна организация

Високите температури над 70 градуса са ефективно единствено за убиване на COVID-19 върху храната. А ние просто няма как да консумираме толкова топли течности, без да си причиним изгаряне.