Дезинфекция до вманиачаване, пиене на всевъзможни добавки, почистване с белина, презапасяване с витамин D - това бяха първоначалните реакции на хората през март 2020 г., когато светът се сдоби с нов коронавирус - COVID-19. Е, и тоалетната хартия, разбира се, но тази линия ще я оставим неразвита.
Източник: iStock
Впоследствие се оказа, че някои от тези мерки не са били нужни, а други са направо вредни. Какъв е случаят с витамин D - една от най-търсените добавки в последната година?
Той може и да ни е бил полезен през зимните месеци, докато бяхме затворени в къщи и трябваше да помогнем на имунитета си.
Според обзорна статия на ВВС данните не са категорични. Да, при някои групи хора има връзка между ниското количество витамин D в организма и понижения имунитет, който би довел до заразяване с COVID-19. Такива са възрастните, хората с наднормено тегло и тези с по-тъмна кожа.
Едно от най-цитираните изследвания за ползата на този витамин срещу настоящия вирус беше на Университета в Барселона, което съвсем наскоро беше разкритикувано като подкрепено с недостатъчно доказателства. Медицинското списание Lancet дори започна разследване срещу данните от него.
Д-р Аурора Балуха, която е анестезиолог и работи в спешно отделение в Испания, казва, че недостигът на витамин D обикновено се дължи на доста по-тежки състояния като недохранване или бъбречни проблеми. И че ниското му наличие в организма на починали от COVID-19 не може да се приема като причина за смъртта.
Източник: EPA/БГНЕС
Проф. Сандер Ван дер Линден от Университета в Кеймбридж казва, че приемът на витамин D може и да не ни навреди. Но не бива да вярваме, че той ще ни предпази повече от коронавирусa, отколкото ако се ваксинираме.