Способността да изразяваме, да регулираме и да бъдем наясно с емоциите си е ключов показател за това в какво състояние е психическото ни здраве. Именно тази способност наричаме емоционална интелигентност и тя е нещо, което можем да тренираме.

Само 20 секунди на ден за по-добро психичното си здраве - ето как да го постигнем

Само 20 секунди на ден за по-добро психичното си здраве - ето как да го постигнем

Малък ритуал с голям ефект

Според психолозите да можем да контролираме емоциите си е нещо, на което да посветим съзнателни усилия. Има различни стратегии за това, които са доста различни една от друга.

Хора със стресови професии като лекари, полицаи, военни са научени да потискат изразяването на чувствата си, което е форма на емоционална регулация. Редица изследвания обаче показват, че потискането всъщност има негативен ефект върху психическото здраве.

Снимка 680597

Източник: iStock

Когато обикновените хора се сблъскат с бурни емоции, предизвикани от събития в живота им, обикновено реагират по един от тези два начина: потискат ги или ги пускат навън. Второто се изразява в ясно изразен гняв, който от своя страна предизвиква същата емоция у околните.

Затова психолозите съветват да приложим друга стратегия в този случай: да се отдадем на чувството, което изпитваме, в момента, в който го изпитваме. Емоциите са като енергийни вълни, чиято интензивност се засилва, след което утихва. Ако прекъснем хода на "вълната", обикновено ефектът ще е негативен.

Снимка 640933

Източник: iStock

Затова е по-добре да се потопим в емоцията си в реално време, да осъзнаем ясно как се чувстваме в момента, в който изпитваме емоцията, съветва Маргарет Кълън, терапевт и сертифициран инструктор по регулация на стреса с помощта на осъзнатост.

Снимка 609154

Източник: iStock

Кълън твърди, че обученията й по този вид регулация на емоциите с военни, полицейски служители и лекари е довела до по-качествен сън, по-голяма удовлетвореност от работата им, по-близка връзка с колегите и дори по-качествено изпълнение на служебните им отговорности, пишат Mindful.