Според народните поверия, горещниците бяха миналата седмица. А астрономическите са на 28, 29 юли. В дните на тази седмица, които са точно между тях, отново ще сме в плен на опасно високи температури. Опасни както за природата, така и за нас, хората.

Как да се охладим бързо и ефективно в жегите

Как да се охладим бързо и ефективно в жегите

И грешките, които да не допускаме

Въпреки че в последните години нямаме друг избор, освен да се климатизираме към жегите, за много от нас те все още са истинско изпитание за организма. И това не значи, че нещо не ни е наред, просто той е принуден да функционира в екстремни условия и това няма как да не му се отразява. 

Все по-често се говори и за понятието топлинен стрес. Не ни стига другият, обикновеният, а през лятото и с този трябва да се справяме... Ето какво е важно да знаем за него, защото потърпевшите можем да сме всички ние.

Лятото е и приятно, и не съвсем

Източник: iStock

Лятото е и приятно, и не съвсем

Топлинният стрес възниква тогава, когато тялото ни няма време да се отърве от излишната топлина. Това най-често се случва при поредица от горещи дни и нощи, в които телесната температура се повишава, а с нея и сърдечната честота. Тялото ни не спира да съхранява топлина, а това води до редица негативни последствия и ефекти, които няма как да останат незабелязани.

Неспособността на тялото ни да контролира вътрешната си температура се наблюдава както при много високи температури за продължителен период от време, така и в комбинация с висока влажност или физическа активност на открито.

Най-честите прояви на топлинния стрес са умора, изтощение, гадене, главоболие, замайване, мозъчна мъгла, трудно концентриране, крампи, учестено дишане, прекомерно потене. Заради усилията, които тялото ни полага, за да се охлажда по време на горещините, то е под постоянно напрежение, което увеличава усещането за стрес, както и възпаленията. 

Трябва да следим за притеснителни симптоми

Източник: iStock

Трябва да следим за притеснителни симптоми

Различни изследвания обаче доказват, че той може да има и друг, по-сериозен ефект върху мозъка ни, който се изразява в обостряне на различни депресивни, тревожни и други психични разтройства.

Според науката, всеки градус нагоре на термометъра увеличава с колко 5% риска от смъртност при хората със здравословни проблеми, както и с около 6% случаите на насилие. Това до известна степен се дължи и на негативния ефект, който жегите имат върху съня, както и на неговата важното и за физическото, и за психичното ни здраве, обяснява The Daily Digest.

Американски учени пък установяват, че когато термометърът показва над 32 градуса, това, колкото и странно да ни звучи, намалява чувството ни за щастие и то отстъпва на гнева, стреса и умората. Е, от друга страна, всички сме усетили колко раздразнителни и изнервени можем да станем, когато ни е наистина топло.

Не си ти, когато ти е топло

Източник: iStock

Не си ти, когато ти е топло

Най-лесният начин да противодействаме на топлинния стрес е да се приберем на хладно. С това предотвратяваме и риска от топлинен удар, който може да е последствие от него. В повечето случаи неприятните симптоми продължават между 24 и 48 часа.

10 идеи как да задържим дома си по-хладен в жегите

10 идеи как да задържим дома си по-хладен в жегите

Когато климатикът не е опция, интериорният дизайн влиза в действие

Тялото ни може да се възстановява и по-дълго, ако сме с наднормено тегло, в напреднала възраст или с придружаващи заболявания. За да подпомогнем процеса, трябва да пием и много вода, както и да възстановим нарушения електролитен баланс в организма. Ако обаче това не помогне и симптомите продължат притеснително дълго, винаги е по-добре да потърсим лекарска помощ.