Има чувствителни хора. А има и свърхчувствителни хора, които лесно попиват емоциите на околните и се разстройват от негативни неща, случващи се на останалите или по света. А това е свързано с повишен риск от развитие на тревожност и депресия.

Депресия и лечение без лекарства - възможно ли е със спорт и ароматерапия

Как да се справим с депресията без лекарства

Лесно, ефективно и приятно

Има различни психологически механизми, с които да намалим чувствителността си и да се погрижим за душевната си устойчивост. В повечето случаи свръхчувствителността се дължи на генетична обремененост, минали преживявания, както и на характера ни.

Ето как да регулираме емоциите си, за да не се превръщаме в гъба за негативни мисли. Методът STOP се състои в това да спрем това, с което се занимаваме, да си поемем дълбоко дъх, да погледнем емоциите си отстрани и да продължим нататък, но по-осъзнато в това, което усещаме.

Снимка 686291

Източник: iStock

Както и в други случаи, когато изпитваме тревожност, дълбокото осъзнато дишане също помага, защото успокоява нервната система. Друг метод е да съсредоточим вниманието си върху най-базовите неща около себе си - как грее слънцето, какво е усещането от допира до околните предмети, какви звуци чуваме, какви миризми усещаме.

Снимка 686290

Източник: iStock

Ключовата дума във всички съвети за това как да не бъдем свърхчувствителни се оказва "осъзнатост". Трябва да не реагираме първосигнално емоционално, да си дадем възможност да помислим над ситуацията, да анализираме чувствата си и да поставим граница между себе си и емоциите си, пишат Blinklist.