Ако търсим отговор на въпроса колко дълго ще живеем ние или някой друг, трябва да си отговорим и на редица други въпроси, защото продължителността на живота зависи от редица фактори. Докато някои са по-скоро индивидуални, други са свързани с тенденции, които се наблюдават през годините и в обществата.

Протеинът, който предпазва клетките от стареене

Още една от тайните на стареенето е разгадана

Ще има ли ново лечение за заболяванията, свързани с него

Така например напоследък най-голяма е смъртността от сърдечно-съдови и онкологични заболявания. И докато те отнемат живота на все повече млади, по света все още съществуват онез общности на столетниците, където мнозинството живее по един век и нагоре. И със сигурност е интересно да разберем какво смята науката за продължителността на живота на следващите поколения.

Според ново изследване на учени от University of Illinois Chicago, продължителността на живота през XXI век нараства с по-бавни темпове в сравнение с XX век. Акцентът е върху 10-те най-богати страни в света. А изследователите смятат, че тази разлика в отрицателна посока се дължи на факта, че през миналия век подобренията в общественото здравеопазване и медицината водят до "радикално удължаване на живота".

Снимка 685830

Източник: iStock

То се изразява в около три години повече очаквана продължителност на живота с всяко изминало десетилетие, когато става дума за току-що родените поколения. Това увеличение се дължи преди всичко на значителното намаляване първо на детската смъртност, после на тази на хора в средната, а след това и в напреднала възраст.

За настоящето в XXI век обаче прогнозата е по-различна и очакванията на учените са само за 2 и половина допълнителни години към очакваната продължителност на живота на новите поколения. И най-вероятното обяснение за това е, че ние, хората, все повече се доближаваме до горната граница на продължителността на живота. 

Пояснява се, че при хората, достигнали 90 или 100-година възраст, основната причина за смъртност е биологичното стареене на организма, което се изразява в натрупване на мъртви клетки и тъкани. Това е процес, за който все още не е намерен стопиращ механизъм, и застига всички ни, когато достигнем шестото или седмото десетилетие от живота си.

Снимка 685822

Източник: iStock

Именно заради него и е физически невъзможно да живеем вечно. Разработването на различни терапии за лечение или превенция на заболявания, свързани със стареенето (например деменция), могат да направят процеса по-лек, но те са далеч от основната идея да го стопират, обяснява Live Science.

Заради изброените фактори учените твърдят, че във въпросните 10 най-богати страни в света поколенията, които сега се раждат, имат наистина малка вероятност да достигнат до 100-годишна възраст - 5.1% за жените и 1.8% за мъжете.

Симптомът, който показва, че ни грози деменция

Симптомът, който показва, че ни грози деменция

За какво да внимават възрастните хора

И са на категоричното мнение, че най-важното, което можем да направим в името на тази статистика, е да поддържаме здравословен начин на живот, с който най-лесно и ефективно можем да удължим времето, в което сме на тази земя. Най-малкото защото диабетът тип 2 и затлъстяването са посочени като основни причини все повече млади поколения за живеят много по-малко от своите родители.