С голямото разнообразие от медикаменти, които се предлагат в аптеките, често посягаме към един или друг, без да се замисляме за потенциалните рискове от него. А понякога те могат да бъдат повече от ползите от приема на дадено лекарство. Поредният подобен пример ни дава ново изследване с акцент върху хапчетата за сън.
Безспорно безсънието е един сериозен проблем, който не само проваля ритъма ни на живот, но и може да доведе до различни физически проблеми след себе си. Проблем, който не бива да неглижираме, но и който не бива веднага да се втурваме да решаваме с "тежката артилерия" - сънотворните.
Според изследване на учени от Hospital in Taiwan, "класическите" приспивателни, които се отпускат с рецепта, могат да имат много по-сериозни странични ефекти от сънливостта и трудната концентрация на деня след приема им. И дори могат да доведат до съкращаване на живота ни с няколко години, които си звучи повече от притеснително.

Източник: iStock
Лекарствата за сън трябва да се приемат с повишено внимание
Как се стига до този извод
Изследователите анализират очакваната продължителност на живота и риска от смърт при близо 485 хиляди души. Те са обект на наблюдение в периода 1994-2011 г. За това време се анализира тяхното качество и продължителност на съня, както и дали приемат сънотворни. На базата на тези фактори се разделят в няколко категории - с екстремно кратък сън - по-малко от 4 часа на нощ, с кратък сън - между 4 и 6 часа, среден сън - между 6 и 8 часа и с дълъг сън над 8 часа.
В резултат на дългото наблюдение се установява, че хората, които не употребяват хапчета за сън и спят редовно по 6 до 8 часа на нощ имат най-нисък риск от смърт в сравнение с тези, които спят по-малко от 4 или повече от 8 часа. Освен това, дори да спим здравословните между 6 и 8 часа, ако това е в резултат на приема на медикаменти, рискът от преждевременна смърт се увеличава с 55%, което е наистина притеснително.
Учените заключват категорично, че тези, които приемат хапчета за сън, живеят по-малко от тези, които не приемат. При мъжете става дума за 5.3 години разлика, докато при жените продължителността на живота може да се съкрати с цели 5.7 години. Освен това, въпросните медикаменти увеличават и риска от развитие на онкологично заболяване в сравнение с тези, които и без тях спят по 6-8 часа на нощ, обяснява Parade.

Източник: iStock
По-добре по-малко сън без тях, отколкото повече с тях
Откъде идва рискът
Учените все още не могат да заключат категорично дали именно сънотворните са причина за намалената продължителност на живота или фактът, че хората, които имат нужда от тях, често страдат и от други проблеми - като например депресия, тревожност или респираторни проблеми. А те и трите също могат да са предпоставка за по-ранна смърт.
Ако търсим вината в самите медикаменти, то със сигурност ще я намерим. Голяма част от тях съдържат безнодиазепини, които забавят функциите на мозъка. А когато се приемат продължително време, водят до проблеми с паметта и намалена концентрация, както и до емоционални и поведенчески промени. А те автоматично увеличават риска от смъртност, най-вече вследствие на различни инциденти. Освен това, въпросните вещества доказано увеличават въпросния риск при хора на и под 65 години.
Конкретната препоръка на лекарите не е на всяка цена да избягваме хапчетата за сън, но да ги приемаме само при истинска необходимост, в правилната доза и за максимално кратък период. Спирането им също не бива да бъде произволно, защото често водят до привикване и трябва да се случва постепенно. А алтернативните методи за подобряване на съня като йога, медитация или билкови средства със сигурност не биха ни наредили.