За ключовото значение на съня за здравето ни се говори толкова много напоследък, че идва ли имаме нужда от още причини, които да ни убедят в това. Но учените продължават да правят нови изследвания и съответно любопитни открития за влиянието на съня върху организма ни. И едно от последните такива е поредното, което свързва качеството на съня с когнитивната функция на човек с напредването на възрастта.

Какво издава зрението ни за риска от деменция

Какво издава зрението ни за риска от деменция

Според ново проучване

Според проучването липсата на достатъчно сън в двата дълбоки етапа - този, който се характеризира с бавни мозъчни вълни, както и REM съня, който пък се характеризира с бързо движение на очите, може да ускори влошаването на части от мозъка, свързани с болестта на Алцхаймер.

Учените смятат, че тези дефицити в съня изглежда свиват части от мозъка, за които е известно, че са ранни индикатори за когнитивен спад и болестта на Алцхаймер.

"Открихме, че обемът на част от мозъка, наречена долна париетална област, се свива при хора с недостатъчен бавен и REM сън. Тази част от мозъка синтезира сензорна информация, включително визуално-пространствена информация, така че има смисъл да показва невродегенерация в началото на заболяването", обяснява водещият автор на изследването Гавон Чо от Медицинския факултет на Йейл в Ню Хейвън, Кънектикът, цитиран от CNN.

Снимка 710294

Източник: iStock

Какво се случва в мозъка по време на дълбок сън и защо е важен

По време на дълбок сън мозъкът "изхвърля" токсините и мъртвите клетки, като същевременно възстановява тялото за следващия ден. Докато сънуваме по време на REM сън, мозъкът е зает с обработката на емоциите, натрупването на спомените и усвояването на нова информация. Предвид това е и напълно логично, че осигуряването на качествен дълбок и REM сън е от ключово значение за способността ни да функционираме.

Според здравните експерти повечето хора трябва да прекарват между 20% и 25% от нощта си в дълбок сън, като същото важи и за REM съня. И уточняват, че възрастните се нуждаят от по-малко, докато бебетата от много повече. Те всъщност могат да прекарат около 50% от съня си в REM.

За възрастните обаче остава важно да спят около седем-осем часа на денонощие, за да бъдат здрави. С напредването на годините обаче времето, прекарано в по-дълбоките етапи на съня, намалява.

Снимка 710295

Източник: iStock

Как да си осигурим качествен дълбок сън

Дълбокият сън обикновено настъпва скоро след като заспим, докато REM сънят следва по-късно през нощта. Следователно, ако си лягаме късно и ставаме рано, най-вероятно няма да си набавим достатъчно и от двата етапа. Затова най-общо казано, колкото повече спим, толкова повече REM и дълбок сън си осигуряваме.

Разбира се, от значение е също и сънят да е непрекъснат и спокоен. В най-добрия случай - редовно. Тогава дори повишаваме шансовете си за по-дълъг живот. Предишно изследване показва, че добрите навици за сън прибавят близо пет години към продължителността на живота на мъжа и около две години и половина към живота на жената.

Ако искаме да подобрим съня си в дългосрочен план, е полезно да спазваме т. нар. "хигиена на съня". Тя включва спазването на определени часове, в които да ставаме сутрин и лягаме вечер, и осигуряването на правилните условия за сън.

Когато светлината води до Алцхаймер - още една вреда от светлинното замърсяване

Когато светлината води до Алцхаймер - още една вреда от светлинното замърсяване

И как лесно да се предпазим

Добре е температурата в спалнята ни да е умерена, източниците на светлина напълно затъмнени, а тези на шум - изключени или изолирани. Вечер преди лягане не е препоръчително да консумираме алкохол, а сутрин непосредствено след събуждане е добре да избягваме взирането в екрани със синя светлина.