Да имат свое парче земя, което да обработват, е сбъдната мечта за мнозина. Независимо колко голямо е то, градинарството е едно страхотно хоби за хора на всички възрасти, което освен близка връзка със земята, ни носи и много ползи за психическото и физическо здраве.
Според ново изследване на учени от Edinburgh University, грижите за градината са и грижи за нашия мозък, особено в по-напреднала възраст. До този извод се достига на базата на мащабно изследване на хиляди шотландци в продължение на близо век.
И се доказва, че това занимание може да намалим значително риска от развитие на деменция и да го забавим чак до 80-годишна възраст. Освен това ползите от него са много по-значими за функционирането на мозъка от това какво образование имаме или какво е финансовото ни положение.
Източник: iStock
Учените определят градинарството като начин за стимулиране психиката и умствената дейност и така помага за възстановяването и подмладяването на мозъчните функции дори в една напреднала възраст. Освен това се пояснява, че дейностите, които извършваме с ръцете в градината, подобряват тяхната сила и издръжливост, а това е пряко свързано с мозъка.
Няма как да се пропусне и друга важна полза - когато отглеждаме сами храната, която консумираме (или поне част от нея), ни е по-лесно да се храним по-здравословно. И това е важна предпоставка за дълголетие и добро състояние на тялото и ума, пише Daily Mail.
Самото отглеждане на растения пък е свързано с различни когнитивни процеси и държи мозъка ангажиран - кога какво да насадим, наторим и полеем. Защото в една градина винаги има какво да се прави.
Освен че полагаме грижи, носим и отговорност, а когато берем плодовете на труда си, това ни носи несравнимо удовлетворение. И така градинарството се превръща в една страхотна тренировка за всяка възраст, съчетана с психотерапия, която веднага ще върне усмивката на лицето ни.