Проблемите с паметта не засягат само възрастните хора. Много често онези с напрегнато ежедневие се оказват в неудобни ситуации, при които забравят прости неща, например взели ли са си очилата на излизане от вкъщи или къде са паркирали.
Съществуват редица прости трикове, с които да тренираме мозъка си да помни по-добре и да улесни живота ни. Ето някои от тях, освен обичайните като достатъчно сън и писане на ръка.
8 секунди
Толкова са необходими, за да се концентрираме върху нещо, което искаме да мине от краткосрочната в дългосрочната ни памет. Струва си да опитаме например да повторим за 8 секунди името на човек, с когото сме се запознали и искаме да запомним.
Антистрес топка
Повтаряемото движение, при което стискаме нещо в юмрука си, доказано помага за стимулиране на процеса на запомнянето. Необходимо е интензивно да стискаме топката с дясната си ръка (или лявата, ако сме левичари), а след това да я прехвърлим в другата ръка, докато си повтаряме това, които искаме да запомним.
Източник: iStock
Физическа активност
Спортуването е универсалното лекарство за много проблеми, свързани с човешкото здраве. Паметта не е изключение - когато сме активни, се подобрява циркулацията на кръвта, което пък благоприятства всички процеси в организма.
Смяна на шрифта
Оказва се, че човек запомня по-добре информация, изписана с необичаен шрифт като големина на буквите и цветове.
Източник: iStock
Дъвка за памет
Дъвченето на дъвка в продължение на 30 минути стимулира концентрацията, което пък ни помага да запомняме нещата по-добре.
Без музика
Учените са установили, че когато до слухът ни достигат шумове или дори любимата ни музика, ще запомним много по-малко от това, което искаме. Това важи особено много, когато учим - пълната тишина е препоръчителна.
Източник: iStock
Визуализиране
Един от най-шантавите и забавни начини да помним нещо е, като го асоциираме с нещо друго или определен образ в главата си. Например, ако искаме да запомним името на авторката на книгите за Хари Потър Джоан Роулинг, можем да свържем името й с боулинг и да си представяме зала за боулинг, пишат Mental Floss.
Драсканици
Когато слушаме лекция, на работна среща сме или имаме дълъг разговор по телефона, понякога драскаме безсмислени фигури на лист хартия. Докато за някои това изглежда като да не обръщаме достатъчно внимание на основната си дейност, всъщност се оказва, че драскането е полезно за запаметяването, защото държим мозъка си активен.