Колкото и да е неприятно, сме заобиколени от токсини и сме изложени на зловредното им влияние непрекъснато. Те могат да бъдат както замърсителите в околната среда, така и пестицидите и микотоксините, които поглъщаме чрез храната. В списъка с токсини влизат също алкохола и цигарите, дори препаратите, до които се докосва кожата ни.

Детокс със сокове - ползи и евентуални и рискове

Детокс със сокове - заслужава ли си

Лесно, вкусно и полезно

За някои може да бъде изненадващо, но дори и собствените ни метаболитни процеси отделят токсини. За щастие, организмът има свой процес на детоксикация, за който е отговорен основно черният дроб. Но участват също и белите дробове, червата, бъбреците, както и кожата.

И макар организмът ни да може се справя с тази задача, има как да му помогнем с напълно естествени методи. Ето шест начина, с които да детоксираме тялото си.

Намаляване на приема и излагане на токсини

Ако ядем много преработени храни, поглъщаме пестициди чрез храната, пием алкохол редовно, живеем в голям град с високи нива на замърсяване на въздуха и околната среда, всичко това е в огромна тежест за организма ни. Затова е добре да помислим да ограничим излагането на тези рискови фактори.

Снимка 697519

Източник: iStock

Запознаване с храните, които съдържат най-високи и най-ниски нива на пестициди

Опасността за здравето ни от пестицидите е свързана с повишения риск от диабет тип 2 и рак на гърдата. За да предотвратим поглъщането им, е полезно да знаем кои храни ги съдържат в най-голяма и кои - в най-малка степен. В списъка с най-замърсените с пестициди храни попадат ягоди, спанак, грозде, ябълки, чушки, зелен фасул и боровинки. Най-малко замърсени пък са царевица, авокадо, аспержи, пъпеш, зеле и гъби.

Прием на повече зеленчуци

За храните, които съдържат сяра, се твърди, че подпомагат процеса на детоксикацията на тялото. Сред тях са зеленчуци като аспержи, броколи, карфиол, зеле, брюкселско зеле, праз, лук и чесън. В цвеклото, артишока, глухарчето, целината, копъра и сминдуха пък има естествени холагоги - вещества, които стимулират отделянето на жлъчка от жлъчния мехур и жлъчните пътища в червата, и подпомагат детоксикацията.

Прием на фитонутриенти, билки и подправки

Фитонутриентите, които се съдържат в храните с растителен произход, също са важни за здравето на червата и детоксикацията на тялото. N-ацетил цистеинът например е от съществено значение за производството на глутатион - антиоксидант, който подпомага детоксикацията. Алфа-липоевата киселина пък помага за детоксикацията на лекарствените метаболити и извеждането на живак от тялото, който може да причини различни здравословни проблеми. От билките благоприятно въздейства бял трън, а от подправките - куркумата.

Снимка 697518

Източник: iStock

Грижа за здравето на червата

Когато чревното ни здраве е добро, останалите органи и системи в организма ни също работят добре. Освен това здравите черва и микробиом са важни за процеса на детоксикация. Затова е добре за заложим на повече ферментирали храни, много фибри и разнообразие от растителни храни в диетата си.

Кофеинов детокс - нуждаем ли се от него

Кофеинов детокс - нуждаем ли се от него

Кафето може и да ни помага, но и да вреди

Грижа за лимфната система

Лимфната система също има роля в извеждането на излишни вещества от тялото ни. Добре е да включим и физическа активност в ежедневието си, независимо дали ще предпочетем йога, ходене или нещо по-натоварващо като джогинг. Раздвижването със сигурност ще помогне. Вариант е също да опитаме и позицията, в която тялото ни е в легнало положение, а краката - вдигнати до стената, пише Vogue.