Всички добре знаем, че качественият сън е важен за цялостното ни здраве. Но дори и нещо повече - той има връзка също и с продължителността на живота.
За съня трябва да мислим не просто като за време за почивка, а като за пълноценна възможност организмът да се възстанови и регенерира. Както мозъкът, така и тялото имат ограничена енергия и се нуждаят от "презареждане". И когато им го осигуряваме редовно, допринасяме не само за увеличаването на продължителността на живота си, но също и за повишаването на неговото качество.
За да спим по-добре, е важно да си позволим умът, мозъкът и тялото да са отпуснати и спокойни, без да се тревожим дали ще можем да заспим. Полезно е да следваме и естествените ритми на тялото си през деня, като прекарваме време навън през светлата част, а вечерта посветим на релаксиране. Практикуването на десет минути дихателни упражнения преди лягане може да ни подейства допълнително успокояващо и да подпомогне качеството на съня.
Ето и още пет навика, които могат да ни помогнат за по-добър сън и по-дълъг живот.
Първи мисли след събуждане
Може и да не ни се струва пряко свързано, но първите няколко момента след събуждането сутрин дават отражение върху съня. Още в първите 30 секунди е добре да мислим за положителни неща, както и такива, които ни карат да се почувстваме мотивирани за предстоящия ден.
Източник: iStock
Чист въздух и слънчева светлина след събуждане
Веднага щом станем от леглото пък е най-добре да излезем за кратко на чист въздух и слънчева светлина, ако имаме такава възможност. Полезно е и да се разходим за кратко или да направим джогинга си сутрин. Досегът със слънчева светлина и свеж въздух определено се отразява добре.
Източник: iStock
Овладяване на негативните мисли и планиране на деня
Тревожни и негативни мисли често могат да нахлуят бързо след събуждането сутрин. В същото време обаче се налага и да се подготвим за предстоящия ден. Добре е да се запитаме какво се случва в ума и в живота ни в момента. И още по-важният въпрос: Какво можем да направим днес, за да преминем през деня? Отговорът ще ни помогне да овладеем мислите си, докато планираме и вземаме решения през деня.
Леко хапване преди лягане
Към края на деня, когато вече се подготвяме за сън, е добре да сме планирали вечерята да бъде няколко часа преди лягане. Важно е да не си лягаме гладни, но и да дадем достатъчно време на организма ни да смели храната. Ако сме все още гладни след вечеря пък, леко хапване няма да ни навреди. Препоръчително е обаче да избягваме алкохол, кафе и други напитки, които съдържат кофеин.
Източник: iStock
Релакс преди лягане
Не е рядко срещано хората да се опитват да се приспят с гледане на телевизия или на съдържание в социалните мрежи. Но колкото по-малко време прекарваме пред екраните преди лягане, толкова по-добре. По-полезната алтернатива е да правим нещо по-успокояващо, например да почетем книга или дори леко да разтегнем тялото си, пише Real Simple.