Ако усещаме, че все по-често предпочитаме да прекарваме времето си у дома, е успокояващо да знаем, че не сме само ние. Това всъщност е тенденция, която се наблюдава от години.

Самотата - новата глобална здравна криза според Световната здравна организация

Коя е новата световна здравна криза

Какво показват данните на СЗО

Според ново проучване на социолога от университета Принстън Патрик Шарки, много от нас са се превърнали в домошари и избират да прекарват час и половина повече време у дома всеки ден. "Това е драстична промяна в ежедневието ни", споделя той пред New York Times.

Млади завинаги е дигитален проект на lifestyle.bg с информация за всеки, който е готов да отключи личния си потенциал да живее по-дълго, по-добре и по-щастливо.

Прекарването на време предимно вкъщи обаче има широкообхватен ефекти върху всичко - от здравето ни, през взаимоотношенията ни с хората, до цялото общество. И макар че пандемията може и да е ускорила тази промяна, тенденцията е започнала още преди това - или по-точно през 2003 г., както е според проучването.

В него се посочва, че между 2003 г. и 2019 г. времето, прекарано у дома, се е увеличило с около 30 минути. След това, през 2020 г. сме достигнали пика на времето, което прекарваме у дома, с повече от допълнителни два часа в сравнение с 2003 г. И въпреки че след времето на пандемията се забелязва спад, стойностите все още са над тези, отчетени през 2019 г.

Снимка 687934

Източник: iStock

Домошарството е тенденция, която се налага все повече и в голяма част причината за нея е свързана с технологиите. Работата от вкъщи беше необходимост, като сега продължава да се прилага и приема по-свободно от работодателите.

Интернетът и лесният достъп до почти всичко, който ни осигурява без да се налага дори да излизаме, също предразполага към повече време вкъщи. Плащаме сметките си онлайн, поръчваме си храна и дрехи онлайн - много аспекти от живота ни вече преминават през дигиталното пространство. Социалните мрежи пък са начин да се свързваме с близките си, но отново, дори без да напускаме комфорта на дома си.

Снимка 687933

Източник: iStock

Прекарването на повече време вкъщи обаче неизменно има въздействие върху здравето ни. Но докато напоследък все повече се говори за "епидемия от самота и изолация", нещата не са само черни и бели. Както в много други случаи, и в тази тенденция има както предимства, така и недостатъци.

Така например прекарвайки повече време у дома, може и да се срещаме по-малко с приятели, но пък общуваме повече със семейството. А това води до по-тесен социален кръг, но за сметка на по-силно изградена връзка със семейството.

За някои домошарството е свързано със завишени нива на кортизол и съответно на повече стрес, но от друга страна проучвания показват, че дистанционната работа може да намали психологическия и физическия стрес, пише Real Simple.

Самота по избор - защото е важно да оставаме сами със себе си всеки ден

Защо е важно да прекарваме време сами със себе си

Самотата може и да е полезна

Най-малко изненадващ обаче вероятно е фактът, че повече време, прекарано вкъщи, означава и по-заседнал начин на живот и по-малко физическа активност. И именно с това е свързан един от най-големите недостатъци на това да бъдем домошари.