От години се говори за това доколко марихуаната облекчава и се бори с различни ракови заболявания. До момента редица изследвания показват основно палиативния й ефект - да облекчава болката, да намалява чувството за гадене и да възвръща апетита.
Ново проучване на университета "Чарлз Дарвин" в Австралия обаче показва, че специфичен екстракт от канабис - cannabinoid PHEC-66 от сорта канабис сатива, намалява растежа на раковите клетки при рак на кожата и дори предизвиква унищожаването им.
Eкстрактът се свързва с рецепторите на меланома клетките, като така контролира растежа им и дори предизвиква увреждането, и смъртта на част от тях.
"Увреждането на клетките на меланомата пречи на клетките да се делят, като вместо това започва програмирана клетъчна смърт, наречена апоптоза", пояснява д-р Назим Насър, един от авторите на изследването.
Източник: iStock
Той допълва, че настоящото изследване е важно, защото потенциалът на канабиса като антираков агент не е проучен напълно. Новото проучване е проведено само in vitro - в лаборатория, в специално култивирани меланомни клетки, а не при хора или животни.
Екипът на д-р Насър признава, че същинската работа тепърва предстои, защото все още не ясен механизмът, по който cannabinoid PHEC-66 действа срещу клетките на меланомата.
Източник: iStock
Следващата фаза са тестове с животни, както и предклинични изследвания, които да валидират и изследват в дълбочина ефективността на екстракта от канабис в лечението на рак на кожата, пишат Cells.