В ранните години на Microsoft Бил Гейтс имал ритуал, който спазвал ревностно. Два пъти в годината в продължение на седмица се оттеглял в отдалечена хижа, като взимал със себе си само купчина книги.
Без връзка със семейството, служителите си или интернет, милиардерът се отдавала на Think Week - седмица в самота, която му позволявала да се фокусира върху размисъл и учене. Според Wall Street Journal, именно по време на такава седмица се ражда идеята за Internet Explorer.
Науката също доказва, че уединението стимулира мозъка и креативността. Когнитивните изследвания показват, че времето в самота създава пространство, в което идеите могат да се развиват свободно. Дейности като писане, свирене на пиано, рисуване, градинарство или медитация често се извършват най-добре именно в самота.

Източник: iStock
Времето сам със себе си е ценно
Какво се случва в мозъка, когато сме сами? По време на уединение се активира т.нар. default network - мозъчна система, която изгражда нови връзки между синапсите в мозъка, подобрява способността ни да учим и развива креативността. Това е моментът, в който мозъкът работи най-ефективно без външни разсейвания.
Няма универсална формула за идеалното количество уединение, но ето няколко практични съвета как да използваме самотата за по-силен ум.
Започваме с малко
Например отделяме поне 10 минути на ден, които да прекараме в тишина, за да се отпуснем и активираме мозъчната си "вътрешна мрежа".

Източник: iStock
Соло пътуванията са крачка към време за себе си
Планираме соло пътуване
Новата среда и липсата на нужда да комуникираме с някой друг стимулира сетивата и отключва креативността.
Избирателно прекарваме време с други хора
Качествените социални контакти са по-ценни от голям брой контакти.

Източник: iStock
Медитацията е подходящ начин да насочим енергията си навътре
Индивидуални дейности
Отдаваме се на разходки, водене на дневник, йога - всичко, което ни връща в настоящия момент.
Самотата не е слабост
Тя е възможност. В свят, пълен с шум и разсейвания, уединението може да бъде най-ценното време, което подаряваме на себе си, пишат още CNBC.