Лятото е сезонът, в който е най-лесно да се храним възможно най-здравословно и разнообразно. Защото именно тогава можем да разчитаме на свежи, цветни и сочни плодове и зеленчуци. Рафтовете на хранителните магазини са отрупани с ароматни розови домати, праскови, дини и още много други.
Независимо от това кои са личните ни фаворити обаче, не всички плодове и зеленчуци са създадени еднакви. Което означава, че някои се отличават с повече ползи за здравето ни. Кои са най-полезните и най-малко полезните плодове и зеленчуци споделя диетологът Джулия Зумпано.
"Най-добрите, на които да заложите, определено биха били горските плодове, защото те имат най-високо съдържание на антиоксиданти", обяснява тя пред The Independent. И допълва: "Можете да ядете малини, ягоди, къпини или боровинки, наистина няма значение. Всичко от семейството на горските плодове би било идеално."
Източник: iStock
За антиоксидантите е отдавна известно, че помагат в борбата с вредните възпаления в тялото, които могат да ни изложат на риск от рак и други заболявания. Друго голямо предимство на горските плодове е по-ниското им съдържание на захар и високото им съдържание на фибри. Като само в една чаша малини например има около 5.4 грама захар и осем грама фибри. Докато в същото количество пъпеш има цели 13.8 грама захар и едва 1.36 грама фибри.
"Плодовете с по-високо съдържание на захар обикновено са от семейството на пъпешите, като канталупа, меден пъпеш и папая. В тях обикновено има повече калории, повече захар и въглехидрати. И няма толкова много антиоксиданти."
Диетоложката посочва също, че и в гроздето има по-високо съотношение захар към фибри - съответно 24.7 срещу 1.44 грама фибри за една чаша. А всички добре знаем препоръката да избягваме консумацията на много захар, тъй като това може да повиши нивата на кръвната захар, съответно и риска от сърдечни заболявания.
Източник: iStock
Добрите новини са, че при зеленчуците няма място за притеснение относно съдържанието на захар. И освен това те дори помагат в борбата с пиковете в кръвната захар.
Доказано е, че листните зеленчуци подпомагат контролирането на нивата на кръвна захар и намаляват риска от развитие на диабет тип 2. Те са и чудесен източник на важния за организма ни минерал калий. Като само в една чаша кейл например, се съдържат близо 300 милиграма калий, независимо дали го консумираме суров или сготвен.
Източник: iStock
"Моят основен избор са листните зеленчуци и причината за това е, че са много хранителни, с много витамини и минерали, с много, много ниско съдържание на калории и много високо съдържание на фибри", споделя Зумпано.
От друга страна обаче, обикновените картофи се оказват далеч не толкова полезен избор. А основната причина, която диетоложката отбелязва, е фактът, че нишестето (въглехидрат, съставен от захари) може да повиши нивата на захар в кръвта. Освен това обелването на картофите също ограничава хранителните вещества (особено фибрите), които си набавяме чрез тях. Пърженето на картофите пък произвежда токсин, наречен акриламид, който се счита за канцерогенно вещество.
Източник: iStock
И все пак, това не означава, че трябва да се откажем напълно от консумацията на картофи. Не бива да забравяме, че те са източник на калий, желязо, витамин С и бета-каротин - антиоксидант, който се превръща във витамин А. Като последният, заедно с витамин С, са от ключово значение за защитата на имунитета.
А връщайки се към горските плодове, те са също чудесен източник на тези витамини и минерали, и предпазват клетките ни. За разлика от зеленчуците, те са полезни както свежи, така и замразени.
Най-много ползи за здравето ни обаче осигурява разнообразното и балансирано хранене. Затова съветът на диетолозите е да се стремим да ядем повече от любимите ни плодове и зеленчуци, независимо от това кои са те.