Когато една жена мине 30-те и все още не е станала майка, винаги се намират "доброжелатели", които да й напомнят за тиктакащия биологичен часовник. Би трябвало същото да се случва и с мъжете - ако съдим по заключенията от скорошно научно проучване.
Урологът Албърт Ха от Станфордския университет анализира данни от различни по-ранни проучвания, както и от живите раждания в САЩ в периода 2011-2022 г., които са 46 195 453.
Данните показват, че бебетата, родени от бащи от 35 години нагоре, е много по-вероятно да се родят с по-ниско тегло, да получат гърчове или проблеми с дишането непосредствено след раждането в сравнение с онези на по-млади бащи.
Източник: iStock
Колкото по-възрастен е таткото на новороденото, толкова повече се увеличава рискът: ако мъжът е на 45 години, вероятността бебето да се роди преждевременно е 14%, а ако е над 50 години, тази вероятност се покачва на 28%.
"Възрастта на бащата се отразява на плодовитостта му, развитието на бременността, както и на здравето на бебето", коментира проф. Ха пред Science Alert. Напредналата възраст се отразява негативно и на качеството на сперматозоидите.
Източник: iStock
Това означава, че половината гени на бебето може да бъдат засегнати от ДНК фрагментация, необичаен брой хромозоми, нови мутации и епигенетични промени. "Увеличава се рискът от състояния като аутизъм, детски рак, ахондроплазия (нисък ръст), шизофрения", заключават още учените.
Те дават и своето възможно обяснения за увеличилата се тенденция мъжете да избират да стават бащи в по-късна възраст. Желанието за финансова стабилност е една от тях, но учените изтъкват като основна причина за тази тенденция непознаването на мъжкия биологичен часовник.