Всеки е чувал, че наричат серотонина хормона на щастието, но какво всъщност означава това и защо той е толкова важен? Реалността е, че този невротрансмитер играе много важна роля в тялото.

Кефир, шафран, ментово масло и още естествени доставчици на серотонин и добро настроение

Храни за добро настроение

Ето как да сме едновременно сити и усмихнати

Той засяга всичко - от настроението до това как смиламе храната и как спим през нощта. А да знаем какво е серотонинът и как той влияе на тялото, е от ключово значение за разбирането защо има дни, в които се чувстваме добре, и други, в които въпреки че нищо забележително не се е случило, чувстваме, че всичко върви наопаки.

Ако мислим, че нивата на серотонин може да са ниски, съществуват редица начини да ги увеличим по естествен път и да подобрим цялостното си благосъстояние, обръщат внимание от Hola. Ето и някои от най-ефективните методи според Harvard Health и според други научни изследвания.

Храни, богати на триптофан

Снимка 700697

Източник: iStock

Триптофанът е основна аминокиселина, от която тялото ни се нуждае, за да произвежда серотонин. Можем да го намерим в храни като пуешко месо, яйца, сьомга, семена и ядки. Въпреки това, за да може триптофанът да се превърне в серотонин в мозъка ни, е важно да го комбинираме с въглехидрати като кафяв ориз или хляб. Тази комбинация позволява на аминокиселината да премине кръвно-мозъчната бариера и да се превърне в серотонин.

Да се погрижим за чревния си микробиом

Снимка 700696

Източник: iStock

Здравето на червата играе решаваща роля в производството на серотонин. Според проучване, публикувано в Frontiers in Aging Neuroscience, консумацията на пробиотици може да подобри не само здравето на храносмилането, но и настроението. Ферментирали храни като кисело мляко, кефир или кисело зеле помагат за поддържане на баланса в чревните бактерии и да подобряват производството на серотонин.

Редовни физически упражнения

Снимка 700695

Източник: iStock

Според Harvard Health упражненията стимулират не само ендорфините, но и серотонина. А дейности като бягане, плуване или дори танци могат значително да повишат неговите нива. Не е необходимо да правим и тежки упражнения - дори 30-минутна разходка на ден може да доведе до голяма разлика.

Слънцето е наш приятел

Снимка 700694

Източник: iStock

Излагането на слънчева светлина стимулира производството на серотонин. Harvard Health предполага, че прекарването на поне 15 минути на ден на слънчева светлина, особено сутрин, може да подобри настроението и да ни помогне да спим по-добре, като регулираме циркадните си ритми. Ако живеем на място с малко естествена светлина, лампата за светлинна терапия е добра алтернатива.

Техники за релакс

Снимка 700693

Източник: iStock

Дейности като йога, медитация или дълбоко дишане помагат за намаляване на нивата на кортизола, хормона на стреса, което позволява на серотонина да функционира по-ефективно. Тези практики не само са полезни за ума, но имат и положителен физически ефект - чрез намаляване на възпалението и подобряване на цялостното здраве.

Това ли е еликсирът на младостта - учени от Харвард с откритие за химически коктейл

Откриха ли хапчето за вечна младост

Изглежда все по-реално

Силни социални връзки

Снимка 700692

Източник: iStock

Прекарването на време с приятели и семейството, смехът и поддържането на значими социални връзки стимулира производството на серотонин.