Всички знаем, че трябва да се храним балансирано и да наблягаме на зеленчуците, и все пак има моменти, когато нямаме нужда от нищо друго освен от мазен бургер в комбинация с газирана (и калорична) газирана напитка.

Приемът на фибри и ползите от тях както за стомаха, така и за мозъка

Здрав стомах и млад мозък - фибрите са начинът

Не една, а две важни ползи от тях

Млади завинаги е дигитален проект на lifestyle.bg с информация за всеки, който е готов да отключи личния си потенциал да живее по-дълго, по-добре и по-щастливо.

Разбира се, в дребните хранителни прегрешения от време на време няма нищо лошо...

Освен ако не сме гастроентеролог - специалистите по стомашни проблеми избягват на всяка цена храни, които биха имали негативен ефект върху храносмилателния тракт.

Ето 5 от тях.

Протеинови барчета

Снимка 531653

Източник: iStock

Съществуват и такива от истински сушени плодове и ядки, но повечето масови марки са пълни с добавки, които причиняват подуване и газове. Същото количество протеин можем да си набавим от чаша мляко или шепа тиквени семки.

Червено месо

Снимка 593673

Източник: iStock

Според гастроентероложката д-р Рийзвана Чоудри от института "Джон Хопкинс" стековете, бургерите и колбасите увеличават риска от рак и полипи на дебелото черво заради наситените мазнини в тях. Ако не можем да ги избягваме, трябва да внимаваме количеството да не надвишава 100 г на ден.

Дълбоко пържени пиле и риба

Снимка 659478

Източник: iStock

По принцип пърженото е добре да се консумира по-рядко, но специално храните, които се приготвят по метода на дълбоко пържене въобще не са препоръчителни. Причината е, че препържената мазнина изменя чревния микробиом и увеличава риска от атеросклероза (натрупване на мазнини по стените на артериите). Последното пък увеличава риска от сърдечно-съдови проблеми.

Газирани напитки

Снимка 551043

Източник: iStock

Лекарите свързван консумацията им с хронични заболявания като диабет и сърдечно-съдови заболявания. Отделно се сдобиваме с подуване на стомаха и рефлукс.

Бял хляб

Снимка 596513

Източник: iStock

"Противно на досегашното мнение, ядките, царевицата и пуканките не са свързани с развитието на дивертикулит или усложнения от него", коментира д-р Шилпа Глоувър пред Huff Post. Затова пък бялото брашно увеличава риска от това заболяване, което представлява възпаление на разширения на стените на дебелото черво, които се образуват най-често при хора над 50-годишна възраст.