Изкуството съвсем не е присъщо единствено на художници, скулптури и други творци. Всеки носи в себе си способността да създава неща с ръцете си още от дете. А когато стимулираме тази дарба, можем да се се сдобием с мощен инструмент за намаляване на стреса.
Ново изследване, публикувано в Art Therapy, показва, че отделянето на време за творчество има благоприятен ефект върху нивата на кортизола - хормона, известен като "хормон на стреса". И въобще не е необходимо да сме виртуозни художници, за да се възползваме от положителното влияние на изкуството върху психическото състояние.
Кортизолът се произвежда от надбъбречните жлези и участва в различни процеси - от контролиране на възпаленията до регулиране на нивата на глюкоза. В състояние на стрес организмът отделя повече кортизол, за да ни помогне да останем в повишена готовност.

Източник: iStock
Всяка форма на изкуство е препоръчителна
Изследователите са измерили нивата на кортизол чрез проби от слюнка, взети преди и след творческа дейност. В изследването участвали 39 души на възраст от 18 до 59 години. Те прекарали 45 минути, занимавайки се с различни форми на изкуство - рисуване, моделиране с глина, колажи и други.

Източник: iStock
Глината има доказано терапевтично въздействие
Почти половината от участниците били без предишен опит в художествени дейности. Независимо от нивото им, почти всички те съобщават, че творческият процес им е помогнал да се отпуснат, да намалят тревожността и да придобият нова перспектива към живота си.

Източник: iStock
Не е важен талантът, а заниманието
При 75% от участниците нивата на кортизол намалели след заниманията. Според проф. Гириджа Каймал, специалист по арт терапия и един от авторите на изследването, резултатите са логични. "Това е същината на арт терапията - всеки човек има творчески потенциал и може да се изразява чрез визуални изкуства, когато е в подкрепяща среда", цитират го от IFLScience.