Когато говорим за деменция и болест на Алцхаймер, винаги aкцентът е върху превенцията. А основна част от нея е свързана с ежедневните ни здравословни навици, в частност и храненето. А сега едно ново изследване ни дава малко по-различен поглед върху това от какво се нуждаем, за да намалим риска от развитие на невродегенеративно заболяване.

Ежедневните дейности, които ни помагат да намалим риска от деменция

Ежедневните дейности, които ни помагат да намалим риска от деменция

Какво показват резултатите от ново проучване

Учени от College of Medicine към University of Kentucky разглеждат връзката между количеството на желязо в организма и връзката му с развитието на деменция. Както предишни изследвания доказват, минералът, който е жизненоважен за функционирането на тялото, може дa има и негативен ефект върху мозъка, когато се натрупа в по-големи количества с напредване на възрастта. Причината е, че той е силен окислител, който може да навреди на клетъчната функция.

А сега акцентът е върху приема на определени храни, когато могат да ни помогнат да се справим с натрупаното желязо в мозъка, за да не бъде то риск за неговото правилно функциониране. Учените измерват чрез ядрено-магнитен резонанс нивата на желязо на 72-ма възрастни, които са обект на наблюдение в рамките на три години. Анализират и техните хранителни навици.

Снимка 696201

Източник: iStock

Така се установява, че тези, които имат натрупвания на желязо в кортикалните и в субкортикалните области на мозъка страдат от влошена епизодична памет и способност за концентрация и взимане на решения. Стига се и до извода, че тези, които приемат по-големи количества антиоксиданти, витамини, хелатиращи желязо хранителни вещества и полиненаситени мастни киселини, показват значително по-малко натрупване на желязо в мозъка.

Необходими са още изследвания, които да докажат които точно вещества имат най-голямо въздействие върху желязото в мозъка, както и дали те имат ефект самостоятелно или само като част от една здравословна диета. На този етап препоръката е за три порции зеленчуци и две порции плодове на ден, като е важно да са разнообразни, за да се осигурят различни микро- и макронутриенти на организма.

Могат ли бактерии да причиняват деменция - нови важни открития за мозъчния микробиом

Могат ли бактерии да причиняват деменция - нови важни открития за мозъчния микробиом

Колкото притеснително, толкова и обнадеждаващо

Прави се разлика и между растителните и животинските източници на желязо и първите се посочват като по-здравословната алтернатива. А учените напомнят, че разнообразното и балансирано хранене е също толкова важно за поддържането на здравето на мозъка, колкото и менталните упражнения, физическата активност и качественият сън, пише Medical News Today.