Брайън Джонсън е най-известният биохакер в света, който дава милиони всяка година за това да намали биологичната си възраст и да се доближава все повече до целта да живее максимално дълго, ако не вечно. И на този етап доста добре му се отдава, защото е на 47 години, но тялото му е като на човек в 30-те си години.

Семейство биохакери - Брайън Джонсън и синът му Талмадж споделят страстта по безсмъртието

Семейство биохакери - Брайън Джонсън и синът му Талмадж споделят страстта по безсмъртието

Крушата не пада по-далеч от дървото

Разбира се, резултат като неговия е много трудно да постигнем, ако нямаме същите финансови възможности и ресурси. Но има няколко основни правила, които той съветва да спазваме ежедневно, за да си помогнем колкото е възможно да живеем по-дълго и качествено. Ето и кои са те, споделени в интервюто му пред Daily Mail.

Качество на въздуха

Все по-често говорим за него и за здравословните проблеми, до които може да доведе. Въпреки че като цяло не се смята за толкова важно за дълголетието, значението му никак не бива да се подценява. Самият той например си тръгва от Индия преди уговорено интервю, защото въздухът е толкова мръсен, че дишането му се равнява на това да пушиш по три цигари на ден.

Все пак има не едно и две научни доказателства, че лошото качество на въздуха уврежда ДНК-то на клетките и води до тяхното по-бързо стареене. Затова Брайън Джонсън обръща внимание, че трябва да се интересуваме не само как се храним и колко се движим, но и какъв въздух дишаме. И да направим всичко възможно, за да го подобрим - например като използваме пречистватели у дома.

Снимка 704352

Източник: iStock

Пластмаса

Тя ни е също толкова голям враг, защото отново е навсякъде около нас и сякаш не можем да се спасим от нея. И биохакерът е категоричен, че това е първото и най-важно нещо, което трябва да изхвърлим от дома си. Самият той вече го е направил и смята, че това е едно голямо добро както за него, така и за околната среда.

Различни изследвания доказват, че пластмасата преминава кръвната бариера в мозъка, достига до тестисите и плацентата и къде ли още не в организма ни. А Брайън Джонсън смята, че не бива толкова да се плашим от тази информация, по-скоро да предприемем малки, но важни стъпки към промяната - като например ползваме бутилки за многократна употреба и заменим пластмасовите кутии със стъклени.

Снимка 704353

Източник: iStock

Сън, сън и пак сън

Няма нужда да казваме колко важен е той за всеки аспект от здравето. Според Джонсън пък той е "най-основната част от това да сме хора". И е важно не само колко дълго спим, но и колко качествен е сънят ни.

Биохакерът обръща внимание на един важен акцент, за който може би не сме се замисляли - че е важно да си легнем с нормален пулс - между 60 и 100 удара в минута. От значение е също последното ни ядене за деня да бъде максимално рано, както и да редуцираме максимално употребата на електронни устройства преди лягане. Ако превърнем тези промени в свои навици, то ще успеем и лесно да постигнем по-нисък пулс преди лягане.

Как сънят ни подсказва за ранен риск от деменция

Как сънят ни подсказва за ранен риск от деменция

Според ново проучване

Брайън Джонсън подчертава важната роля на съня като превенция на редица състояния и заболявания, които могат да скъсят продължителността на живота ни и да намалят сериозно неговото качество. Затова наистина това е най-съществената част от ежедневието ни, на която трябва да обърнем най-голямо внимание.