Когато не знаем на колко години е някой, първо се ориентираме за възрастта по начина, по който изглежда. Има хора, които и над 50 нямат една бръчка по лицето си, а при други признаците на стареенето сякаш избързват и ги карат да изглеждат по-възрастни, отколкото са. И не, тук не става дума само за ген.

Notox - новата тенденция в борбата с бръчките или как да имаме млада кожа без игли

Как да имаме млада кожа без ботокс и без игли

Не просто хаштаг в TikTok

Ново изследване обръща досегашните представи за това, че кожата е огледало на начина на живот и подсказва за вътрешното ни състояние. Според учените, не стареенето предизвиква бръчки, старчески петна, суха и посивяла кожа, а това състояние на най-големия орган в тялото ни е основен рисков фактор за почти всяко заболяване, свързано с възрастта - от болестта на Паркинсон до диабет тип 2.

Още през миналия век изследователите доказват многократно, че хората, които изглеждат по-стари, отколкото всъщност са, са и по-болни от останалите и е много вероятно да починат по-скоро. Тези, които изглеждат с 10 години по-стари, в 99% от случаите имат доста здравословни проблеми. Оказва се, че здравето на кожата може да се използва за прогнозиране на редица привидно несвързани с нея фактори като плътността на костите, риска от невродегенеративни или сърдечно-съдови заболявания.

Снимка 631128

Източник: iStock

И тук стигаме до пояснението, че има два типа възраст, когато говорим за нас, хората. Едната е хронологична, която се измерва с това колко години са минали от нашето раждане. Но има и биологична, която е свързана със състоянието на организма ни и скоростта, с която остаряват нашите клетки, органи и системи. Тя варира не само при различните хора, но и не е еднаква за цялото тяло - например мозъкът ни може да старее по-бързо от мускулите.

С напредването на хронологичната възраст се случват обичайните промени с кожата ни - тя става по-тънка и по-малко еластична, появяват се бръчки и петна, производството на колаген намалява. Спира нейното обновяване и започва нейното стареене. Но за това колко бързо ще се случи то са отговорни и редица фактори на околната среда като UV лъчите, мръсния въздух, тютюнопушенето, стресът и т.н.

Снимка 359504

Източник: iStock

Ултравиолетовата светлина е отговорна за 80% от промените, които настъпват в кожата. Фотостареенето има своите характерни белези и единственият начин да се предпазим от него и да останем без бръчки до 80 години, е да прекараме живота си на закрито и с дръпнати завеси. Но освен тези процеси, в най-големия орган протичат и други, изцяло химични. И именно те се смятат за причина за свързани с остаряването заболявания и състояния.

Още през 2000 г. група от учени Университета в Болоня предложиха нов начин, по който да мислим за стареенето. Когато сме млади, имунната ни система действа бързо и ефективно, бори се с инфекции и възпаления и поправя щети, възникнали някъде в организма.

Но с напредване на възрастта или при влошено здраве имунната система не реагира толкова добре, стига се до възпаления и свързаното с тях отделяне на химикали в тялото. Те могат да унищожават живи клетки и да увреждат ДНК-то ни. И тези процеси са пряко свързани с друг - на стареенето.

Снимка 631127

Източник: iStock

И тук идва ролята на кожата. Според последни изследвания, когато тя е с уредена структура и множество бръчки, допринася за възпалителните процеси в организма чрез коктейл от химични вещества, които се отделят - цитокини и хемокини, установяват в Калифорнийския университет в Сан Франциско.

На локално ниво тези вещества увреждат кожата, разграждайки колагена и еластина в нея, което води до изтъняване, посивяване, пигментация и бръчки. Но когато преминат през нарушената кожна бариера, стават проблем на цялото тяло, защото могат да достигнат до всички клетки, органи и системи и да ги увредят. Същото се случва и с кожните клетки, които са жертва на фотостареенето - и те отделят възпалителни химикали, предава BBC.

Снимка 631126

Източник: iStock

Затова учените са категорични, че не бива да гледаме на старата и сбръчкана кожа само като на следствие от вътрешното стареенето, но и като причина за него. И препоръката е да обръщаме много повече внимание на здравето на кожата, защото така косвено се грижим и за цялостното си здравословно състояние и дори се предпазваме от преждевременна смърт.

Най-важното, което трябва да правим всеки ден, е да сме максимално защитени от слънцето. Шапката, очилата и слънцезащитният крем с висок фактор трябва да са наш приятел не само в най-горещите летни дни. Винаги, когато можем, трябва да предпочетем да бъдем на сянка. По този начин ще намалим не само видимите признаци на фотостареенето, но и ще редуцираме последствията от него под формата на възпаления в тялото.

Кожа, безпокойство и как стресът влияе върху най-големия орган в тялото

Как стресът се отразява на кожата ни

Най-важното е да уловим признаците достатъчно рано

Друго много важна е правилната и редовна хидратация на кожата, защото тя доказано намалява възпалителните процеси в нея. След 40-годишна възраст нивата на естествените овлажните като липиди, филагрин, себум и глицерол значително намаляват и трябва да ги наваксваме чрез правилните за нашия тип кожа продукти. Защото сухата кожа е много по-податлива на влиянията на външната среда. Трябва да залагаме на естествени съставки като липиди и хиалуронова киселина и да не забравяме да пием достатъчно вода.